Mutácia koronavírusu môže byť nákazlivejšia, varuje štúdia
02 | 11 | 2020 I Diana Zaťková

Vedci z Texaskej univerzity v Austine analyzovali viac ako 5 000 pacientov s Covid-19, aby pochopili, ako mutoval vírus SARS-CoV-2, informuje Mirror.




Koronavírus vytvoril niekoľko genetických mutácií - jedna z nich môže byť nákazlivejšia, upozornila nová štúdia. Vedci z texaskej univerzity identifikovali jednu mutáciu nazvanú D614G, ktorá spôsobuje, že vírus je ešte nákazlivejší.








Dr. Ilya Finkelstein, spoluautor štúdie, uviedol: „Vírus mutuje v dôsledku kombinácie neutrálneho driftu - čo znamená iba náhodné genetické zmeny, ktoré vírusu nepomáhajú ani neubližujú - a tlaku z nášho imunitného systému.“

Samosprávy sa búria, druhé kolo testovania nechcú
Slovensko prvé celoplošné testovanie, zdá sa, zvládlo veľmi dobre. Podľa premiéra nás o týždeň čaká druhé kolo. Mnohé samosprávy sú ale rázne proti. Napísali denníky Plus 1 deň a Hospodárske noviny. Čítať ďalej
02 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Analýza vedcov odhalila, že počas počiatočnej vlny pandémie malo 71% pacientov s Covid-19 mutáciu D614G. V druhej vlne, počas leta, však tento variant podľa tímu vyskočil na 99,9% prevalenciu. Doktor Finkelstein dodal: „Vírus ďalej mutuje, ako prechádza celým svetom. Úsilie dohľadu v reálnom čase, ako je naša štúdia, zabezpečí, že globálne vakcíny a terapeutiká sú vždy o krok vpred.“

Celkovo vedci identifikovali 285 mutácií, aj keď sa zdá, že väčšina z nich nemá významný vplyv na závažnosť ochorenia. Vedci však poznamenávajú, že každá nová infekcia je „kockou“ a ďalšou šancou na vývoj nebezpečnejších mutácií.