Rekonštrukcia apokalypsy: Nový model ukazuje najväčšie masové vymieranie v histórii Zeme
Nemeckí vedci pomocou matematických modelov a geochemických analýz zrekonštruovali priebeh apokalypsy. Začiatkom masového vymierania živočíchov na prelome triasu a permu bola sopečná erupcia, ktorá vytvorila „zóny smrti“.
Nemeckí vedci presne zrekonštruovali proces doteraz najväčšieho masového vymierania živočíchov v histórii Zeme, píše nemecký denník Die Welt.Odborníci z Výskumných centier Helmholtz v Kieli a Potsdame zreprodukovali pomocou citlivých geochemických analýz fosílnych schránok ulitníkov, ako aj modelovými počítačovými technikami procesy v oceánoch a atmosfére, ktoré pred približne 250 miliónmi rokov, na prelome triasu a permu, viedli k vymiznutiu veľkej časti živočíchov.
Celý proces spustili erupcie gigantických tzv. štítových sopiek na území dnešnej Sibíri. To malo za následok skleníkový efekt CO2 , ktorý spôsobil prudký nárast globálnej teploty a aktivoval ďalšie zložité procesy spätnej väzby. Medzinárodný tím vedcov ale súčasne vylúčil toľko diskutovaný variant, že tento proces spustilo uvoľňovanie obrovského množstva skleníkového plynu metánu.Najprv uhynuli živočíchy v mori
Podľa vedcov otepľovanie a okysľovanie oceánov v dôsledku vysokej koncentrácii CO2 spôsobenej vulkanickou činnosťou viedlo k uhynutiu morských organizmov tvoriacich vápnik. Na druhej strane vysoká koncentrácia CO2 v atmosfére zintenzívnila zvetrávanie hornín na súši, vďaka ktorým sa tisíce rokov dostávali do mora veľké množstvá živín. To viedlo k vytvoreniu „zón smrti“ s nízkym obsahom kyslíka a totálnou zmenou biologických cyklov. Väčšina živočíšnych druhov tak uhynula.Štúdie, ktoré sa realizovali v rámci programu EÚ v GEOMAR - Helmholtz Centre pre výskum oceánu v Kieli za účasti Helmholtz Centra Potsdam – Nemeckého geologického výskumného centra, ako aj ďalších vedcov z Talianska a Kanady, boli publikované v odbornom časopise „Nature Geoscience“.
Odborníci definovali vtedajšie podmienky prostredia analýzou koncentrácie izotopov bóru vo fosíliách vtedajších morských ulitníkov. Zistenia umožnili stanovenie hodnoty pH vody, čo zas pomohlo k určeniu vtedajšej koncentrácii CO2.Päť veľkých masových vymieraní v dejinách Zeme
Okrem toho boli k dispozícii ďalšie údaje z analýzy izotopov uhlíka. Zistenia sa potom vložili do geochemických počítačových modelov, ktoré určili vtedajšie podmienky životného prostredia.V histórii Zeme došlo k piatim veľkým hromadným vymieraniam, kedy za geologicky relatívne krátke obdobie niekoľkých tisícok až státisícov rokov došlo k náhlemu vymiznutiu živočíchov v dôsledku zmenených podmienok.To výrazne ovplyvnilo priebeh evolúcie. Významnou súčasťou je aj vyhynutie živočíchov na prelome permu a triasu. Z hľadiska podielu vyhynutých druhov sa to považuje za najdramatickejšiu udalosť svojho druhu.