„Politický podpaľač“ Erdogan (Paul Lendvai)
Komentár Paula Lendvaia (Der Standard)
Spojenectvo so skorumpovaným azerbajdžanským diktátorom je pre tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana príležitosťou odviesť pozornosť od katastrofálnej hospodárskej situácie.
Odborníci označujú niekoho, kto podpaľuje a pri vzniknutom požiari nemá najmenšiu snahu ho hasiť, za úmyselného a patologického podpaľača. Po 16 rokoch pri moci v premiérskom kresle a od roku 2018 ako hlava štátu je vysoko pravdepodobné, že 66-ročný Recep Tayyip Erdogan patrí do tejto kategórie.Bol prvým zahraničným vysokým politikom, ktorý sa okamžite a zanietene zamiešal do vzplanutého vojenského konfliktu v Náhornom Karabachu, malej arménskej enkláve na azerbajdžanskom území. Namiesto toho, aby mal snahu zmierniť napätie medzi oboma susediacimi bývalými sovietskymi republikami, ktoré pretrváva od roku 1990, Erdogan avizoval vo veľkom štýle tureckú vojenskú podporu bratskému Azerbajdžanu a žiadal odchod arménskych vojenských jednotiek.
Arménska vláda tvrdí, že Turecko sa priamo podieľa na útoku Azerbajdžanu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron žiadal od vlády v Ankare vysvetlenie údajného presunu 300 džihádistických bojovníkov zo Sýrie do Náhorného Karabachu. Ide už o štvrtú tureckú vojenskú intervenciu za tento rok. Najprv to boli letecké útoky na sídlo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) v Iraku, potom bojové operácie na severe Sýrie proti Ruskom podporovaným jednotkám Bashara al-Assada a nakoniec išlo o vojenský zásah v líbyjskej občianskej vojne na strane vlády proti milíciám podporovaných Ruskom a Egyptom.Rinčanie zbraní
V rámci tejto agresívnej zahraničnej politike s imperiálnymi ambíciami treba spomenúť aj vyslanie tureckých vojnových lodí do východného Stredomoria s cieľom vynútiť si ťažbu ropy a zemného plynu v teritoriálnych vodách Grécka a Cypru. Skutočnosť, že štátni a vládni predstavitelia 27 krajín EÚ na zasadnutí Rady neprijali tvrdé kroky voči tureckej vláde, Erdoganova snaha posilniť svoju geopolitickú moci tak dostala nový náboj.
Extrémne nacionalistický kurz pod mottom: „Celý svet je proti nám“, môže spôsobiť ešte väčšie problémy s Rusko, a po Sýrii a Líbyi aj s Južným Kaukazom. Nedávno pred tým varoval aj bývalý premiér Ahmet Davutoğlu. Pre Erdogana sú ale spojenectvo so skorumpovaným azerbajdžanským diktátorom a podnecovanie nepriateľstva voči iným krajinám príležitosťou odviesť pozornosť od katastrofálnej hospodárskej situácie. Turecká líra je vo voľnom páde a za rok sa jej kurz voči euru prepadol o takmer polovicu. Prezidenti Ruska, USA a Francúzska v spoločnom vyhlásení žiadajú okamžité zastavenie bojov. Rusko ako ochranca ortodoxných Arménov ešte v roku 1994 v čase vojny medzi Arménskom a Azerbajdžanom varovalo Turecko pred intervenciou. Uvidí sa teda, či Vladimír Putin nezmení svoj zdržanlivý postoj voči „politickému podpaľačovi“ v Ankare.
Kto je zodpovedný za krízu islamu? (Khaled Abu Toameh)
Komentár Khaleda Abu Toameho (Gatestone Institute)
Čítať ďalej
21 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková