Vyplýva to z vyjadrení ruskej podpredsedníčky vlády Tatyany Golikovej, ktorá úradníkom povedala, že koronavírus je obzvlášť nebezpečný pre ľudí trpiacimi bežnými metabolickými poruchami. „U pacientov s cukrovkou je infekcia Covid-19 10,3-krát častejšia,“ vysvetlila Goliková. „Pacienti s cukrovkou majú toto ochorenie vážnejšie a častejšie sa u nich rozvinie syndróm akútnej respiračnej tiesne, ako aj zlyhanie dýchania, ktoré vyžaduje umelú ventiláciu a, bohužiaľ, je tu vyššia úmrtnosť.“
Podľa Golikovej má cukrovku medzi komorbiditami 27 percent všetkých infikovaných pacientov, čo je často skomplikované zvýšenou glykémiou. Od začiatku roku 2020 malo 5,1 milióna ľudí v Rusku diagnostikovanú cukrovku. Poznamenala, že riziko je ešte väčšie u pacientov s vysokým krvným tlakom.
Celoplošné testovanie sprevádza chaos s dobrovoľníkmi, nereálne termíny a chýbajú informácie
Plynulosť a úspech testovania závisí aj od množstva dobrovoľníkov, ktorí budú pri odberoch pomáhať. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa ich v systéme evidujú vyše 15-tisíc prihlásených.
Čítať ďalej
24 | 10 | 2020
|
Jozef Uhlárik ml.
Je kuriózne, že začiatkom tohto týždňa zažil americký pacient chorý na Covid-19, Mario Buelna, presne opačnú situáciu - u neho sa prvýkrát vyskytla cukrovka po koronavíruse. Podľa jeho lekárov v Mese v Arizone bola Buelnaova cukrovka vyvolaná Covidom-19. Dr. Robert Eckel, prezident Americkej diabetologickej asociácii, si v rozhovore pre londýnsku tlačovú agentúru Reuters myslí, že koronavírus môže spôsobiť „úplne novú formu cukrovky“.
V piatok zaznamenalo Rusko historicky najvyšší počet prípadov denne potvrdeného vírusu Covid-19, keď iba za 24 hodín došlo k 17 340 infekciám. Tento skok zvyšuje oficiálny počet infekcií v krajine na 1 480 646, čo je viac ako všetky ostatné krajiny okrem troch - USA (8 411 294), India (7 761 312) a Brazília (5 323 630). Napriek relatívne vysokému počtu prípadov vládne údaje ukazujú, že iba 25 525 Rusov zomrelo, čo je oveľa menej ako v najmenej 10 ďalších krajinách vrátane Veľkej Británie, Talianska, Španielska a Francúzska.
Na Slovensku platí oddnes do 1. novembra zákaz vychádzania
Na Slovensku platí oddnes 24. októbra do nedele 1. novembra zákaz vychádzania. Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom.
Čítať ďalej