Voda z reaktora vo Fukušime by mohla po uvoľnení do mora poškodiť ľudskú DNA, tvrdí Greenpeace
24 | 10 | 2020 I Mário Martinka

Organizácia tvrdí, že vo vode, ktorá by sa čoskoro mohla vypustiť do Tichého oceánu sa nachádzajú „nebezpečné“ hladiny uhlíka-14, píše theguardian.com


Znečistená voda, ktorá sa bude údajne vypúšťať do mora z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima Daiiči, obsahuje rádioaktívnu látku, ktorá má potenciál poškodiť ľudskú DNA, uviedlo vyšetrovanie organizácie Greenpeace. Enviromentálna skupina tvrdí, že 1,23 milióna ton vody skladovanej vo viac ako 1 000 nádržiach obsahuje okrem množstva trícia aj „nebezpečné“ hladiny rádioaktívneho izotopu uhlíka-14. Odhalenie reálneho nebezpečenstva rádioaktívnej vody vo Fukušime prichádza iba pár dní po tom, čo japonské médiá oznámili, že vláda je blízko dohody o vypustení vody do Tichého oceánu a to aj napriek námietkam miestnych rybárov, ktorí hovoria, že tento krok zničí ich živobytie.

"Nemôžeme odkladať tento problém," uviedol tento týždeň predseda vlády Yoshihide Suga. "Chceli by sme sa čo najskôr zodpovedne rozhodnúť."

Donedávna bola najväčšia pozornosť sústredená na trícium, ktoré sa nedá odstrániť dostupným filtračným systémom používaným prevádzkovateľom elektrárne Tokyo Electric Power [Tepco]. Avšak organizácie Greenpeace Japonsko a Greenpeace východná Ázia uviedli, že rádioaktívny uhlík obsiahnutý v skladovanej vode bude tiež vypustený do oceánu. Uhlík-14 má polčas rozpadu 5 370 rokov a „začlení sa do všetkej živej hmoty“, uvádza sa v správe Stemming the Tide 2020: The reality of the Fukushima radioactive water crisis ( Zastavenie prílivu 2020: Realita krízy rádioaktívnej vody vo Fukušime ). "Koncentruje sa v rybách na úrovni tisíckrát vyššej ako trícium. Uhlík-14 ... a má potenciál poškodiť ľudskú DNA.“
Systém nedokáže odfiltrovať ani trícium ani uhlík - 14

Japonská vláda a spoločnosť Tepco označujú vodu, ktorá bola znečistená, pri ochladzovaní reaktorov poškodených tsunami, za „upravenú vodu“ a vytvárajú dojem, že obsahuje iba trícium. Pokročilý systém spracovania tekutín odstraňuje z vody vysoko rádioaktívne látky, ale nedokáže odfiltrovať trícium, rádioaktívny izotop vodíka, ktorý jadrové elektrárne bežne zriedia a vypúšťajú spolu s vodou do oceánu.

Japonsko zaznamenalo najrýchlejší hospodársky pád ekonomiky
Japonské hospodárstvo zaznamenalo najrýchlejšie tempo pádu ekonomiky počas boja proti pandémii koronavírusu. Čítať ďalej
17 | 08 | 2020 | Mário Martinka


Greenpeace spolu s Tepcom potvrdili, že systém nebol navrhnutý na odstraňovanie uhlíka-14. "Takmer 10 rokov po katastrofe, Tepco a japonská vláda stále zakrývajú rozsah krízy vo Fukušime Daiiči," uviedol Shaun Burnie, autor správy a hlavný jadrový špecialista organizácie Greenpeace Germany. „Úmyselne roky zadržiavajú podrobné informácie o rádioaktívnom materiáli v kontaminovanej vode. Nevysvetlili občanom Fukušimy, širšieho Japonska a susedným krajinám ako Južná Kórea a Čína, že kontaminovaná voda, ktorá sa má vypúšťať do Tichého oceánu, obsahuje nebezpečné hladiny uhlíka-14.

"Tieto ( hladiny ) spolu s ďalšími rádionuklidmi vo vode budú nebezpečné ešte tisíce rokov a môžu spôsobiť genetické poškodenie. To je ďalší dôvod, prečo sa od týchto plánov musí upustiť.“

Očakáva sa, že japonská vláda oznámi rozhodnutie o osude vody budúci týždeň. Médiá uviedli, že projekt vypúšťania vody sa začne najskôr v roku 2022 a jeho dokončenie bude trvať desaťročia. Voda vo Fukušime Daiiči bude pred vypustením zriedená, čo znamená, že je 40-krát menej koncentrovaná, uviedli noviny Yomiuri Shimbun.

Ako sa zmenšuje skladovací priestor v areáli jadrovej elektrárne, vytvára sa tlak na rozhodnutie. Spoločnosť Tepco odhaduje, že všetky dostupné nádrže budú do polovice roku 2022 plné.

Japonsko vypustí do mora milión ton kontaminovanej vody z havarovanej elektrárne Fukušima
Miestne médiá tvrdia, že vypúšťanie by sa mohlo začať v roku 2022, pričom ukončenie by trvalo desaťročia. Miestni rybári tvrdia, že tento krok zničí ich priemysel Čítať ďalej
16 | 10 | 2020 | Mário Martinka