Zatiaľ, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a niekoľko Islamistov odsúdili francúzskeho prezident Emmanuela Macronaa za jeho nedávne vyhlásenie "Islam je v kríze", ďalší Arabi a moslimovia oceňujú odkiaľ tieto poznámky prichádzajú.
Erdogan a islamisti sú nahnevaní, pretože Macron vo svojom prejave 2. októbra
uviedol, že plánuje "oslobodiť islam vo Francúzsku od zahraničných vplyvov". Zdôraznil, že menšine odhadovaných šesť miliónov francúzskych moslimov hrozí nebezpečenstvo vytvorenia "protispoločenstva", pretože svoje vlastné zákony povyšujú nad všetky ostatné. To bude znamenať, že pre Turecko, Irán, Katar, Hizballáh a Moslimské bratstvo bude ťažšie ovplyvňovať moslimov vo Francúzsku.
"Islam je náboženstvo, ktoré je dnes v kríze na celom svete, nevidíme to iba v našej krajine,"
uviedol Macron. Potvrdil, že „islamský separatizmus“ je problematický a dodal: „Problémom je ideológia, ktorá tvrdí, že jej vlastné zákony by mali byť nadradené zákonom republiky.“
Berúc na vedomie, že niektorí moslimskí rodičia neumožňujú svojim deťom navštevovať hudobné kurzy alebo sa zúčastňovať športových, kultúrnych a iných komunitných aktivít, Macron
oznámil opatrenia, ktoré do konca roka vytvoria nový zákon. Zahŕňajú prísnejšie monitorovanie športových organizácií a iných združení, aby sa nestali zástancami islamistického učenia a ukončenie systému imámov vysielaných do Francúzska zo zahraničia. "Školy budú pod prísnou kontrolou a nebude sa tolerovať „cudzí vplyv“,"uviedol francúzsky prezident.
Prečo Palestínčania neprijmú rady od Arabov (Khaled Abu Toameh)
Komentár Khaleda Abu Toameho (Gatestone Institute)
Čítať ďalej
19 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková
Faisal J. Abbas, šéfredaktor saudských novín Arab News,
vyzval na podporu tlaku Francúzska proti „islamistickému separatizmu“. Ďalší Arabi uviedli, že za „krízu“ ich náboženstva môžu iba moslimovia. Majú na mysli použitie islamu mnohými moslimami na teroristické útoky a iné zverstvá proti moslimom aj nemoslimom.
Odkaz, ktorý títo Arabi a moslimovia vysielajú, je - "Krízu v našom náboženstve sme vytvorili tým, že sme teroristom a extrémistom umožnili používať islam ako zámienku na svoje zločiny."
Názory týchto Arabov a moslimov pripomínajú názory egyptského prezidenta Abdala Fattaha el-Sisiho. V roku 2014
vyzval na „náboženskú revolúciu“ v islame a apeloval na vedenie moslimských skupín, aby „čelili zavádzajúcim ideológiám poškodzujúcim islam a moslimov na celom svete“.
Jedna vojna a šesť porazených (Amir Taheri)
Komentár Amira Taheriho (Gatestone Institute)
Čítať ďalej
20 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková
Macron 2. októbra predstavil svoj
plán boja proti „islamskému separatizmu“ a
uviedol , že má v úmysle „oslobodiť islam vo Francúzsku od zahraničných vplyvov“. Jeho oznámenie prišlo týždeň po incidente v Paríži pred bývalým sídlom satirického časopisu Charlie Hebdo.
Podľa francúzskeho ministra vnútra Géralda Darmanina je Francúzsko "vo vojne proti islamskému terorizmu".
Dňa 16. októbra Macron v reakcii na popravu učiteľa na predmestí Paríža
odsúdil vraždu ako „islamistický teroristický útok“. Obeť, učiteľ dejepisu a geografie, údajne svojim študentom predvádzal karikatúry islamského proroka Mohameda a diskutoval o
slobode prejavu. Tú mnohí extrémisti považujú za hrozbu „zákonov o rúhaní“, ktoré volajú po
smrti každého, kto spochybňuje alebo kritizuje Alaha, proroka Mohameda alebo islam.
Rovnaké karikatúry predtým publikoval francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo. V roku 2015 sa Said Kouachi a jeho brat Cherif, francúzski občania narodení v Paríži alžírskym prisťahovalcom, dostali do kancelárií časopisu. Vyzbrojení puškami a inými zbraňami zabili 12 ľudí a 11 ďalších zranili.
Erdogan vyhlasuje vojnu Arabom (Khaled Abu Toameh)
Komentár Khaleda Abu Toameho (Gatestone Institute)
Čítať ďalej
18 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková
Jedným z prvých moslimov, ktorí vystúpili proti Macronovým rečiam o kríze v islame bol Erdogan, ktorý sa dlhodobo
hlási k organizácii Moslimské bratstvo a jej palestínskemu
splnomocnencovi - Hamasu. „Macronove vyhlásenia o „islame v kríze“ idú nad rámec neúcty a sú jasnou provokáciou,“
povedal Erdogan zhromaždeniu mešít a náboženských pracovníkov v tureckej metropole Ankara. Erdoganove rýchle odsúdenie poznámok francúzskeho prezidenta nie je žiadnym prekvapením. Erdogan tvrdo
pracuje na tom, aby sa stal novým vodcom moslimského sveta.
Združenie palestínskych učencov, ktoré je pridružené k Hamasu, evidentne povzbudené útokom Erdogana na francúzskeho prezidenta, taktiež
odsúdilo Macronovo vyhlásenie a označilo ho za „ignoranta“. Marwan Abu Ras, predstaviteľ Hamasu, ktorý vedie združenie v Gaze,
tvrdil, že „moslimovia žijú v neustálych krízach spôsobených Západom, najmä Francúzskom“. Abu Ras
pridal : "Islam ako náboženstvo nikdy nemôže utrpieť krízu. Tí, ktorí trpia krízami, sú skôr moslimovia v dôsledku konšpirácií a sprisahaní z iných krajín, najmä z Francúzska. Ak Macron nerozlišuje medzi náboženstvom a vyznávačmi náboženstva, je to veľká ignorancia z jeho strany. Macron si musí vziať lekcie, kým začne hovoriť o islame.“
Ďalšia palestínska islamistická skupina s názvom Fórum palestínskych kazateľov tiež poukázala na Macrona a
obvinila ho z urážky islamu. Rovnako vyzvala islamský svet, aby vyhlásil Macrona za „persona non grata“ a „konfrontoval jeho extrémizmus a intelektuálny terorizmus“.
Erdogan stupňuje nepriateľstvo voči Západu (Uzay Bulut)
Komentár Uzaya Buluta (Gatestone institute)
Čítať ďalej
16 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková
Skupina vo
vyhlásení uviedla, že „urážka islamu iba ukazuje tvár zlomyseľného rasizmu potom, čo sa islam stal prítomným a rozšíreným v západných spoločnostiach“. Iránom podporovaný Palestínsky Islamský Džihád (PIJ), ktorý tiež sídli v pásme Gazy,
odsúdil Macrona ako „rasistického“ a „extrémistického“.
„Macronove vyhlásenia, ktoré sú urážkou islamu, sú plné rasizmu, nenávisti a hnevu,“
uviedol vodca PIJ Mohammad al-Harazin. Podľa vodcu PIJ Macron urobil tieto vyhlásenia po tom, čo „dosiahol stav zúfalstva a zmätku tvárou v tvár islamskému prílivu. Som si istý, že veci idú v prospech islamu a moslimovia na celom svete musia podporovať svoje náboženstvo proti tomuto vpádu sionistov a križiakov, každý podľa svojich schopností."
Keďže Erdogan a jeho priatelia v Hamase a PIJ pokračujú v kampani podnecovania proti Macronovi, ďalší moslimovia a Arabi sa neboja vystúpiť na obranu francúzskeho prezidenta. Títo Arabi a moslimovia uviedli, že súhlasia s Macronom a varovali pred rastúcim vplyvom extrémistov na islam. Ich odvážne hlasy sú však len zriedka predmetom spravodajstva v západných médiách.
„Macron neobviňoval islam ako náboženstvo,“
argumentoval saudskoarabský spisovateľ a výskumník Fahad Shoqiran. "Extrémistické tendencie sa neobmedzujú iba na moslimov, ale na všetky náboženstvá. Francúzsko dnes čelí skutočným dilemám pri jednaní s islamskými organizáciami. Francúzsko neprijalo zákony, ktoré odrádzajú inštitúcie politického islamu, čo im umožnilo preniknúť do tamojších komunít. Separatizmus alebo oživenie správania „emočnej izolácie“ medzi moslimskými deťmi nepredstavuje hrozbu iba pre Francúzsko, ale pre celý svet. Macronov prejav nie je potrebné démonizovať. Áno, existuje hlboká kríza a všetci moslimovia musia čeliť svojim chybám a prehodnotiť svoje myšlienky."
Marocký spisovateľ Mohammad Maghouti
uviedol, že je poľutovaniahodné, že niektorí moslimovia nedokázali „uviesť Macronove poznámky do súvislostí“. „Všetci vieme, že radikálny islam predstavuje skutočnú hrozbu pre demokraciu a sekularizmus vo Francúzsku a v celej Európe, kde sa niektorí moslimovia snažia budovať „islamské getá“. Tie napádajú zákony a vytvárajú systém paralelný s tamojším štátnym systémom ... Tí, ktorí požívajú slobody a práva zaručené zákonmi občianskeho štátu, sa búria proti rovnakým zákonom, pokiaľ ide o povinnosti. Ohrozujú stabilitu a bezpečnosť krajiny v dôsledku rastúcich teroristických útokov proti nevinným ľuďom. Tí vykresľujú bezútešný a krvavý obraz islamského náboženstva."
Podľa najnovších odhadov klesne ruská populácia do roku 2024 až o 1,2 milióna
Očakáva sa, že počet obyvateľov Ruska v tomto roku poklesne o 352 500 ľudí, a celkovo by sa ich počet mohol znížiť o 1,2 milióna do roku 2024. Posledné čísla sú významnou revíziou poklesu v roku 2020, ktorá sa v auguste predpokladala iba na 158...
Čítať ďalej
18 | 10 | 2020
|
Marek Molnár
Maghouti poukázal na to, že „nepriateľské správanie v mene náboženstva je silno prítomné v mnohých detailoch nášho každodenného života, či už na verejnej ulici alebo prostredníctvom platforiem niektorých mešít, súkromných a verejných fór, ako aj platforiem sociálnych médií“.
Zaujímalo ho ako si moslimovia "dovolia ospravedlňovať násilníkov a bagatelizovať význam iných náboženstiev", pričom neprijímjú tých, ktorí ich kritizujú?
"Nie je to zvláštny paradox, ktorý odhaľuje schizofrenickú krízu v islamskom myslení? Faktom je, že najväčšími sprisahancami proti islamu sú samotní moslimovia. Konkrétne tí, ktorí reprodukujú diskurz uzavretej mysle a nenávisti. V tejto súvislosti neexistuje rozdiel medzi tými, ktorí terorizmus vytvárajú, financujú alebo ho vykonávajú, a tými, ktorí o ňom mlčia alebo ho ospravedlňujú."
Egyptský spisovateľ Farouk Yousef
napísal, že v Macronových komentároch nebolo nič urážlivé. "Francúzsky prezident uviedol len to, čo by povedal každý rozumný záujemca o dianie v jeho okolí ... 'Islam je v kríze' nie je protináboženská fráza. Existuje fenomén zvaný politický islam a svet zažíva najväčšiu časť jeho násilia."
Rúška a sociálny dištanc tu budú možno až do júla 2021
V marci Boris Johnson uviedol, že príliv zvrátime do 12 týždňov a „pošleme zabalený koronavírus do minulosti“. V máji sa ministri chválili vakcínou do septembra. Sme teda blízko vakcíny na Covid-19? Pýta sa Guardian.
Čítať ďalej
18 | 10 | 2020
|
Diana Zaťková
Aj Yousef
obvinil moslimov zo súčasnej krízy islamu: "Krízu, ktorou islam trpí, spôsobili moslimovia vlastnými rukami, keď umožnili hŕstke z nich prijať násilie ako jazyk dialógu s ostatnými ... Macron mal pravdu vo všetkom, čo povedal. Jeho posolstvo by sa malo považovať za budíček. Moslimovia veľmi urazili islam, keď preukázali, že ide o náboženstvo, ktoré podnecuje násilie a šíri chaos v stabilných spoločnostiach, ktoré ich prijímajú ako utečencov a poskytujú im ochranu. Moslimovia urobili chybu, keď svoje náboženstvo používali na odôvodnenie útoku na ostatných. To nám nedáva právo odsudzovať ostatných a obviňovať ich z nepriateľstva voči islamu. Islam je v kríze, pretože bol zvnútra zdeformovaný, zmrzačený a zničený. Mali by sme Macronovi radšej poďakovať, ako ho preklínať.“
Egyptský komentátor a politický analytik Khaled Montaser
uviedol, že pobúrenie, ktoré vyjadrili moslimovia voči Macronovým vyhláseniam, „bude naďalej brániť nám ako moslimom v porozumení krízy, v ktorej žijeme“. Kríza,
vysvetlil Montaser, „z nás urobila najväčších vývozcov teroristov“. Uviedol, že „moslimovia pred a po každom sťatí, usmrtení alebo upálení nájdu dôvody, ktoré takéto zverstvá umožňujú a podporujú.“
Od začiatku pandémie vo Veľkej Británii viac ľudí zomrelo doma na rakovinu, srdcové choroby a demenciu
Rakovina a ďalšie smrteľné choroby si tento rok vyžiadali vyšší počet životov v Británii, ukazujú nové údaje, pričom počas pandémie sa hospitalizácia pre nekoronavírusové stavy významne znížila, informuje portál RT.
Čítať ďalej
20 | 10 | 2020
|
Marek Molnár
Egyptský spisovateľ Dr. Nivine Massad sa tiež
zastal Macrona a uviedol, že jeho slová sú „uznaním zlyhania politík integrácie moslimských prisťahovalcov z druhej a tretej generácie do francúzskej spoločnosti“. „Každý, kto pozná Francúzsko vie, že tento jav je skutočný a že existujú francúzske mestá ako Marseille, ktoré sa Francúzsku v ničom nepodobajú, a že existuje veľká skupina dôvodov, ktoré Francúzsko priviedli k tomuto bodu. Niektoré z ktoré sú externé a niektoré z nich interné, a preto má prezident právo sa im venovať. Peniaze a ideológia zohrávali dôležitú úlohu pri oddeľovaní francúzskych moslimov od francúzskej spoločnosti.“
Prominentná egyptská komentátorka a blogerka o otázkach Blízkeho východu Nervana Mahmoudová
uviedla, že namiesto útoku na francúzskeho prezidenta „musíme vyzvať Francúzsko, aby zaradilo Moslimské bratstvo a Hizballáh na zoznam teroristických organizácií“. Mahmoudová
dodala, že dúfa, že moslimskí náboženskí vodcovia budú počúvať obavy francúzskeho prezidenta a budú s ním spolupracovať namiesto toho, aby sa ponáhľali vyjadriť pobúrenie a odmietnutie.
Cieľom „operácie korona“ je „úprava“ človeka, tvrdí Četveriková z Moskovskej štátnej univerzity
Pandémia je podľa Oľgy Četverikovej len mechanizmus na zmenu modelu fungovania človeka. Uviedol YouTube kanál Stalingrad.
Čítať ďalej
19 | 10 | 2020
|
Imrich Kovačič
„Z emocionálnych reakcií nebudú mať moslimovia na Západe prospech, skôr sa potvrdí negatívna vízia, ktorou trpia ... Slová francúzskeho prezidenta neprišli z ničoho nič, ale skôr niesli odkaz pre nás, moslimov, aby sme hľadali naše chyby, neobviňovať iných a nehrali rolu obetí a utláčaných. Sme zrkadlom nášho náboženstva.“
Je osviežujúce sledovať rastúci počet Arabov a moslimov, ktorí vyjadrujú podporu Macronovým poznámkam o kríze, ktorej čelí ich náboženstvo. Tieto hlasy ukazujú, že čoraz viac ľudí v arabskom svete chápe, že teroristi a ich sponzori v Turecku, Iráne a Katare spôsobujú obrovské škody všetkým Arabom a moslimom.
Macronove vyjadrenia evidentne u niektorých dopadli na úrodnú pôdu. Tí teraz hovoria, že zdieľajú jeho obavy. Otázkou však zostáva - budú tieto slová nakoniec slúžiť ako budíček pre Európu, západné mainstreamové médiá a zvyšok sveta?
Khaled Abu Toameh, ocenený novinár pôsobiaci v Jeruzaleme, je členom Shillman Journalism Fellow v Gatestone Institute.
Český minister zdravotníctva pripúšťa, že vírus unikol z laboratória (VIDEO)
Český minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula reagoval na závery WHO o neúčinnosti amerického lieku remdesivir ako na prekvapivé informácie. Na Twitteri sa počas soboty vyjadril aj ku konšpiráciám ohľadom ochorenia Covid-19, k účinnosti...
Čítať ďalej
20 | 10 | 2020
|
Timotej Dudka