Dvaja ruskí poslanci si myslia, že vývojári prvej vakcíny proti Covid-19 na svete by mali byť ocenení Nobelovou cenou
Vývojári ruskej vakcíny proti koronavírusom by podľa dvoch ruských politikov mali byť nominovaní na Nobelovu cenu za vedu v roku 2021, informuje portál RT.
Tvorcovia vakcíny z moskovského Ústavu pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya ako prví dokončili vakcínu proti Covid-19, ktorý trápi celú planétu a naďalej má dramatický vplyv na svetovú ekonomiku. Poslanec Leonid Ogul verí, že objav bude prínosom pre všetkých na celom svete, a preto by mali byť odmenení.
"Vynález vakcíny proti novej koronavírusovej infekcii predstavuje skutočný prielom v oblasti vedy a medicíny," uviedol Ogul. "A samozrejme som veľmi rád, že tento prielom priniesli naši vedci."
Ogul je podpredsedom Výboru pre ochranu zdravia Štátnej dumy a členom vládnucej strany Jednotné Rusko. V 80. rokoch študoval medicínu a v rokoch 2005 až 2012 bol vedúcim lekárom Astrachanskej klinickej pôrodnice. Jeho návrh podporil kolega politik Boris Mendelevich, ktorý označil vakcínu za „skutočný prielom vo svete“.
„Som dokonalý fyzický exemplár“: Trump tvrdí, že porazil Covid-19, pretože je „mimoriadne mladý“
Donald Trump sa opísal ako „dokonalý fyzický exemplár“ a vyhlásil, že svoj boj s Covid-19 prekonal vďaka tomu, že je „extrémne mladý“ a zdravý, čím u svojich kritikov vyvolal šialenstvo, informuje portál RT.
Čítať ďalej
09 | 10 | 2020
|
Marek Molnár
Sputnik V je len jednou z mnohých vakcín proti Covid-19 vyrábaných v Rusku. Druhá, vyrobená v sibírskom laboratóriu Vector, by mala byť zaregistrovaná do polovice októbra. Federálna protimonopolná služba v krajine v stredu oznámila, že jedna dávka akejkoľvek vakcíny proti koronavírusom bude stáť menej ako 1 000 rubľov (13 dolárov).
11. augusta ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že krajina zaregistrovala prvú vakcínu Covid-19 na svete. Momentálne je v tretej a poslednej fáze klinických štúdií, do ktorej je zapojených 40 000 dobrovoľníkov. Niektoré západné krajiny vakcínu kritizovali ako nebezpečnú kvôli jej údajne príliš rýchlemu vývoju a nesprávnemu testovaniu.
Začiatkom septembra však rešpektovaný britský lekársky časopis The Lancet zverejnil štúdiu vývojárov vakcíny, ktorá ukázala, že je stopercentne účinná a produkuje protilátky u všetkých 76 účastníkov pokusov v počiatočnom štádiu.
Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia majú v pláne zaviesť sankcie voči Rusku za údajnú otravu Navaľného
Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia presadia sankcie EÚ voči ruským jednotlivcom kvôli údajnej otrave kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktorý tvrdí, že okrem účasti Moskvy nevidí pre incident žiadne iné „dôveryhodné vysvetlenie“, informuje...
Čítať ďalej
09 | 10 | 2020
|
Marek Molnár