Prvá dcéra USA si podľa všetkého odniesla z Trumpovej organizácie takmer 750 000 dolárov, zatiaľ čo bola súčasne zamestnankyňou Bieleho domu. Najstaršia dcéra Donalda Trumpa, Ivanka, z nedávnych odhalení Trumpových finančných záležitostí nevyšla bez ujmy, hovorí David Smith pre The Guardian.
Vyšetrovanie denníka New York Times týkajúce sa daňových priznaní prezidenta USA by mohlo potenciálne spôsobiť trvalé škody Ivanke, ktorá je v súčasnosti vyššou poradkyňou prezidenta a vedúcou zástupkyňou jeho znovuzvolenia. Zjavne dostala „honoráre za konzultácie“ zaplatené organizáciou Trump, čo pomohlo znížiť daňové poplatky rodiny Trumpových, zatiaľ čo bola súčasne zamestnankyňou organizácie.
"Trumpove súkromné záznamy ukazujú, že jeho spoločnosť kedysi zaplatila 747 622 dolárov nemenovanému konzultantovi za hotelové projekty na Havaji a vo Vancouveri v Britskej Kolumbii," uviedol Times. „Formuláre na zverejnenie informácií Ivanky Trumpovej, ktoré podala pri svojom príchode do personálu Bieleho domu v roku 2017, ukazujú, že rovnakú sumu získala prostredníctvom poradenskej spoločnosti, ktorej je spoluvlastníčkou.“
Zatiaľ čo Trump sa začal rýchlo štandardne brániť a daňovú správu odmietol ako „falošnú správu“, Ivanka o svojom údajnom prešľape zjavne mlčala.
Joshua Kendall, autor knihy First Dads: Parenting and Politics, od Georga Washingtona po Baracka Obamu (Prvý otcovia: rodičovstvo a politika), povedal: „Zdá sa, že existuje prekrývanie, pokiaľ ide o deklarovanie rovnakého množstva peňazí pri zverejňovaní finančných informácií, takže by to mohlo byť veľmi, veľmi škodlivé. Špekulovalo sa o trestnom stíhaní. To by pre ňu mohol byť skutočne zlom. “
Takýto vývoj by mohol byť pre Ivanku (38), ktorej manžel Jared Kushner je tiež vyšším poradcom Bieleho domu, a ktorá sa dlhodobo teší statusu Trumpovho zlatého dieťaťa, prekážkou. Predstavila sa na republikánskom národnom zjazde v roku 2016 a opäť tento rok, keď v súvislosti s prezidentom často používala zámeno prvej osoby. Príklady: „Sedela som s ním v Oválnej pracovni, keď sa vrátil z Európy“; "Bola som s otcom, keď sa rozhodol zmierniť Alicin doživotný trest"; "Stála som po boku svojho otca na leteckej základni v Dovere, keď prijímal našich padlých hrdinov." A: „Pred štyrmi rokmi som povedala, že budem bojovať po boku svojho otca a o štyri roky neskôr som tu.“
Tento prejav podporil špekulácie o tom, že Ivanka sa vníma ako zjavný dedič. Maureen Dowdová, publicistka New York Times, napísala: „Ivanka si teraz musí uvedomiť, že ona a Jared sa už nikdy nemôžu vrátiť späť do svojho života ako miláčikovia newyorskej spoločnosti. Tak prečo sa nevrhnúť na Washington a nepoložiť základy pre svoj vlastný prezidentský beh? “
Dynastická predstava sa objavila tento týždeň, keď kniha Ricka Gatesa, bývalého Trumpovho zástupcu pre kampaň, naznačila, že republikánsky kandidát chce v roku 2016 vymenovať Ivanku na svoju kandidátku. Samotná Ivanka údajne povedala svojmu otcovi, že to nebol dobrý nápad a nakoniec si vybral Mikea Pencea.
Rick Wilson, spoluzakladateľ projektu Lincoln Project, skupiny vedenej protitrumpovskými republikánskymi konzultantmi, odmietol myšlienku, aby Ivanka kandidovala za prezidenta v roku 2024 alebo aj neskôr. "Ona a jej bizarný manžel s Androidom pre svoju budúcnosť plánujú veľké veci, ale to neznamená, že budú životaschopní, pokiaľ ide o víťazstvo a udržanie si vyšších úradov," uviedol.
Iní komentátori naznačujú, že zatiaľ čo Ivanka bude nasledovať príklad svojho otca tým, že udrží najnovšiu politickú kontroverziu, právne dôsledky môžu byť škodlivejšie.
Michael D'Antonio, politický analytik a autor knihy Pravda o Trumpovi, uviedol: „Myslím si, že má ambície, takže niet pochýb o tom, že si predstavuje seba samú ako prominentnú osobnosť na neurčito. Neviem, či Trumpovci vedia, že všetko, čo o nich objaví, je výrazne problematické; cítia, že si môžu dovoliť čokoľvek, čo zahŕňa ich podstatu."
"Ale táto platba môže mať závažnejšie kriminálne dôsledky. Ak tieto peniaze vedome prijala a urobila to s akýmkoľvek pochopením, že to bolo kvôli daňovým únikom, a potom jej otec vedome podpísal daňové priznania, obaja môžu mať trestnoprávnu zodpovednosť. Takže si nemyslím, že je to maličkosť, ktorú je možné odpísať len takto: „No, je škoda, že urobila túto chybu.“ “