400 000 Európanov zomiera ročne kvôli znečistenému ovzdušiu
Najnovšie zistenia Európskej environmentálnej agentúry: V Európe nie je životné prostredie všade v poriadku, najmä vo východnej Európe zomiera veľa ľudí z dôvodov, ktorým sa dá vyhnúť, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Viac ako 400-tisíc ľudí v Európskej únii každoročne predčasne zomiera v dôsledku znečistenia ovzdušia . Vyplýva to zo správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA), ktorá bola zverejnená v Kodani. Správa analyzuje údaje o vplyve životného prostredia na zdravie a dobré životné podmienky Európanov.
Znečistenie ovzdušia predstavuje v Európe najväčšiu environmentálnu hrozbu pre zdravie. V jeho dôsledku sa ešte v roku 1990 počet predčasných úmrtí pohyboval okolo jedného milióna.
Na druhom mieste je podľa správy hluk, ktorý vedie k 12-tisíc predčasným úmrtiam. Čoraz väčší podiel majú aj dopady klimatických zmien, ako sú horúčavy a povodne. Ľudia žijúci v mestách sú obzvlášť výrazne zasiahnutí dôsledkami klimatických zmien, konštatuje Catherine Ganzlebenová z EEA.
Slovensku pre zlé ovzdušie hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ, myslia si plynári
Slovensku reálne hrozí pre zlú kvalitu ovzdušia žaloba pred Súdnym dvorom Európskej únie. Sú o tom presvedčení slovenskí plynári združení v Slovenskom plynárenskom a naftovom zväze (SPNZ).
Čítať ďalej
K ďalším faktorom, ktoré spomína Európska environmentálna agentúra, patria nebezpečné chemické látky či znečistená pitná voda.
Východoeurópania sú postihnutí viac
Výrazný je aj jasný rozdiel medzi krajinami vo východnej a západnej Európe. V mnohých východoeurópskych krajinách je miera predčasných úmrtí v dôsledku faktorov životného prostredia oveľa vyššia ako v západnej Európe.
V Bosne a Hercegovine je najvyšší podiel úmrtí v dôsledku znečistenia životného prostredia (27 percent), zatiaľ čo na Islande a v Nórsku je to najmenej (9 percent). Situácia v Nemecku je v tomto porovnaní pomerne priaznivá,
uvádza Frankfurter Allgemeine Zeitung.
ZBYTOČNÁ SMRŤ: V krajských mestách pre znečistené ovzdušie každoročne zomrú tisícky ľudí, vravia experti zo SHMÚ
Znečistené ovzdušie si v slovenských krajských mestách každoročne vyžiada viac než 4000 predčasných úmrtí. Tvrdia to experti z Centra pre trvalo-udržateľné alternatívy, ktorí analyzovali údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o...
Čítať ďalej
Štúdia vychádza z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o príčinách úmrtí a chorôb z roku 2012. Podľa nich možno približne 13 percent úmrtí ročne v EÚ, čo predstavuje 630-tisíc predčasných úmrtí, pripísať práve faktorom životného prostredia, ktorým by sa dalo vyhnúť. Medzi najčastejšie príčiny úmrtia patria rakovina, srdcovo-cievne ochorenia a mŕtvica.
„Hoci sme svedkami zlepšení v oblasti životného prostredia v Európe a jasného zamerania na zelenú dohodu o udržateľnej budúcnosti, v správe sa naznačuje, že na ochranu najzraniteľnejších v našej spoločnosti sa vyžadujú jednoznačné opatrenia,“ – uviedol výkonný riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.
„Chudobu často sprevádza život v zlých životných podmienkach a zlé zdravie. Riešenie týchto súvislostí musí byť súčasťou integrovaného prístupu smerom k inkluzívnejšej a udržateľnejšej Európe,“ – dodal Bruyninckx.
Na prachových časticiach objavili nový koronavírus
To, že by prachové častice v znečistenom ovzduší mohli pomôcť pri šírení koronavírusu vzduchom, naznačili tri výskumné skupiny.
Čítať ďalej