Turecký minister zahraničia Mevlut Čavušoglu uviedol, že Ankara očakáva, že lídri EÚ na nadchádzajúcom samite dosiahnu pokrok v mnohých otázkach vrátane dohody o migrantoch z roku 2016, ktorá by mohla pomôcť pri riešení migračnej krízy v regióne. Téme sa venuje portál RT.
Lídri EÚ sa stretnú 1. a 2. októbra v Bruseli a Ankara očakáva, že budú podniknuté konkrétne kroky k aktualizácii dohody o migrácii a colnej únii s blokom z roku 2016, ako aj k liberalizácii vízového režimu, uviedol v stredu Čavušoglu pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu .
Európska rada a Ankara dosiahli dohodu zameranú na zastavenie migračného toku do Európy cez Turecko ešte v marci 2016. Turecko, ktoré hostí asi 3,6 milióna utečencov zo Sýrie súhlasilo, že im zabráni v ceste do Európy výmenou za 6 miliárd EUR a bezvízový styk v EÚ pre Turkov. Ankara však už dlho viní vedúcich predstaviteľov EÚ, že nedodržiavali svoje sľuby. V marci tohto roku Turecko uviedlo, že už nezastaví utečencov smerujúcich do Európy.
Bezvízový styk je medzi členskými štátmi EÚ už dlho spornou otázkou, mnohí politici namietajú proti výsledkom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v oblasti ľudských práv. Ankara tiež očakáva zdokonalenie svojej colnej únie s EÚ, ale proces sa zastavil kvôli represiám Turecka voči odporcom po neúspechu vojenského puču v roku 2016.
Vyhlásenia Čavušoglu prichádzajú uprostred pokračujúceho napätia s členom EÚ, Gréckom, týkajúceho sa námorných nárokov vo východnom Stredomorí. Pred summitom Erdogan apeloval na EÚ, aby prijala nestrannú líniu, informovali miestne médiá s odvolaním sa na list zaslaný vedúcim predstaviteľom EÚ, s výnimkou Grécka a gréckeho Cypru.
„Od EÚ očakávame, že ... udrží rovnaký odstup od všetkých, ako aj podporí dialóg a spoluprácu,“ napísal Erdogan. Ankara a Atény boli dva mesiace v slepej uličke kvôli prekrývajúcim sa nárokom na kontinentálnom šelfe vo východnom Stredomorí. Očakáva sa od nich, že začnú nové kolo rozhovorov o tejto otázke.