Trump na Čínu prská síru kvôli „moru“ koronavírusu. Si Ťin-pching hovorí o „jednej rodine“
Donald Trump kritizoval Čínu na vôbec prvom virtuálnom stretnutí OSN za jej rolu v koronavírusovej pandémii
Americký prezident vypustil jedovaté poznámky na výročnom valnom zhromaždení OSN. Trump obvinil Si Ťin-pchinga a Čínsku komunistickú stranu z šírenia koronavírusu po celom svete a často hovoril o tom, že táto krajina, čo sa týka koronavírusu nie je vôbec transparentná. Pravidelne sa zameriava aj na Svetovú zdravotnícku organizáciu a obvinil zdravotnícky orgán z krytia krytia Číny počas pandémie, píše
express.co.uk.
Trump na videonahrávke pred medzinárodným zhromaždením opäť cielil útoky na Čínu za to, že rozšírila „mor“ koronavírusu. Žiadal, aby bola "vyvodená zodpovednosť" za škody spôsobené pandémiou. Prezident dodal: „V najskorších dňoch vírusu Čína obmedzila cestovanie na domácom území a umožnila letom opustiť Čínu a infikovať svet. Čína odsúdila môj zákaz cestovania do ich krajiny, aj keď v tom čase už rušili vnútroštátne lety a zatvárali občanov v ich domovoch."
Trump tiež zopakoval svoje útoky na WHO a obvinil ju z toho, že je „faktickej kontrolovaná Čínou“. Diskutovalo sa aj o závode o vakcínu, pričom americký prezident sľuboval „svetlú budúcnosť“. Trump sa zaviazal distribuovať vakcínu a vyhlásil, že: „Porazíme vírus a skončíme s pandémiou.“ Trump sa zameral aj na samotnú OSN a zdôraznil, že by sa mala zamerať na „skutočné problémy sveta“, ako sú „terorizmus, útlak žien, nútené práce, obchodovanie s drogami, obchodovanie s ľuďmi, náboženské prenasledovanie a etnické čistky náboženských menšín,“ čím jasne reagoval na porušovanie ľudských práv v Číne.
Čínsky vodca Si Ťin-pching medzitým vyhlásil, že národy by mali spolupracovať a navzájom sa vnímať ako členovia „rovnakej veľkej rodiny. COVID-19 nám pripomína, že žijeme v dobre prepojenej globálnej dediny so spoločným záujmom,“ uviedol. „Žiadna krajina nemôže ťažiť z ťažkostí iných alebo udržiavať stabilitu tým, že bude využívať ťažkosti iných. Mali by sme sa vidieť ako členovia tej istej veľkej rodiny, usilovať sa o spoluprácu, ktorá bude prospešná pre všetkých, povzniesť sa nad ideologické spory a nespadnúť do pasce stretu civilizácií."
Zhang Jun, čínsky veľvyslanec pri OSN, čelil útokom Trumpa a požadoval jednotu medzi národmi v boji proti koronavírusu. Veľvyslanec povedal: „Svet stojí na križovatke. V tejto chvíli svet potrebuje väčšiu solidaritu a spoluprácu, ale nie konfrontáciu." Neskôr sa Si opäť rozhovoril, no teraz už kooperatívnejším tónom a sľúbil, že Peking „nemá v úmysle viesť so žiadnou krajinou ani studenú, ani horúcu vojnu“. Čínsky prezident dodal: „Budeme pokračovať v zmenšovaní rozdielov a riešení sporov s ostatnými prostredníctvom dialógu a rokovaní. Nebudeme sa snažiť rozvíjať iba seba ... Unilateralizmus je mŕtvy.“
Z dôvodu prebiehajúcej pandémie malo zhromaždenie OSN na samite v New Yorku iba jedného delegáta z každej krajiny. Otvoril ho António Guterres, generálny tajomník OSN, ktorý varoval; „musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli novej studenej vojne“ a dodal: „Ideme veľmi nebezpečným smerom. Náš svet si nemôže dovoliť budúcnosť, kde sa dve najväčšie ekonomiky rozdelia na veľké polovice sveta - každá by mala svoje vlastné obchodné a finančné pravidlá, kapacity internetu a umelej inteligencie.“
Guterres tiež varoval, že v súvislosti s koronavírusom neexistuje priestor pre vlastné záujmy, a uviedol: „Populizmus a nacionalizmus zlyhali. Tieto prístupy k zastaveniu vírusu často všetko zjavne zhoršili.“
Prečo prichádza v Sýrii ku zrážkam amerických a ruských síl ?
Množstvo zrážok medzi americkými a ruskými silami sa zvýšilo po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stiahnuť 1 000 členov amerického personálu. Tento krok si neskôr rozmyslel a zaviazal sa ponechať menší vojenský zbor v oblasti na ochranu „ropy“....
Čítať ďalej
20 | 09 | 2020
|
Mário Martinka