Za streľbu do ľudí, vážne zranenia a množstvo úmrtí pri pokuse o prekročenie hraníc ČSSR môže niekdajší vedenie komunistického štátu. Vlastne - môže ale nemôže.
Aj keď o tom prokurátor nepochyboval, trestné stíhanie bývalého generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša, expremiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnútra Vratislava Vajnara zastavil. Dôvody detailne vysvetľuje v uznesení, ktoré má nami citovaný portál HlídacíPes.org k dispozícii. Okrem Jakešovej smrti je to predovšetkým zlý zdravotný stav Štrougala s Vajnara.
"Boli zhromaždené dôkazy, ktoré dôvodnosť trestného stíhania potvrdzujú a ďalej dokresľujú mieru zavinenia obvinených," konštatuje sa v uznesení o zastavení trestného stíhania troch bývalých komunistických politikov. Ide konkrétne o dva dokumenty, jeden sa týka Štrougala s Vajnarom, druhý Jakeša, ktorý zomrel tento rok v lete. Viaceré pasáže v uznesení sa v oboch dokumentoch zhodujú..
"Používanie zbraní zo strany príslušníkov Pohraničnej stráže voči narušiteľom štátnych hraníc bolo skutočnosťou známu aj bežným občanom socialistických štátov," píše sa v dokumente. Podľa neho predsedníctvo ÚV KSČ bolo spolu s vládou najvyšším orgánom ČSSR a jeho členovia museli o tom, čo sa deje na hraniciach, vedieť.
"Bol vybudovaný informačný kanál medzi príslušníkmi Pohraničnej stráže, ktorí zbraň proti narušiteľom štátnych hraníc použili, a predsedníctvom Ústredného výboru KSČ a ministrom vnútra," píše prokurátor s tým, že "členovia predsedníctva Ústredného výboru KSČ a minister vnútra priamo ovplyvňovali činnosť Pohraničnej stráže a režim ochrany štátnych hraníc ".
Zomrel niekdajší generálny tajomník ÚV KSČ a komunistický politik Miloš Jakeš. Bolo mu 97 rokov. Televízii CNN Prima NEWS informáciu potvrdili dva na sebe nezávislé zdroje.
Čítať ďalej
14 | 07 | 2020
|
Imrich Kovačič
Pri vyšetrovaní sa polícii podarilo nájsť archívne materiály, z ktorých je možné podľa štátneho zástupcu "vyvodiť záver, že predsedníctvo de facto disponovalo právomocou úkolovať federálnych ministrovi (tj. členov federálnej vlády), vedenie vlády a prípadne vládu samotnú v zákonodarnej iniciatíve a v tvorbe interných noriem ". Inými slovami, keby predsedníctvo chcelo, mohlo zákony umožňujúce streľbu na hraniciach zmeniť.
Materiály tiež jasne dokazujú, že "členovia predsedníctva Ústredného výboru KSČ sa zaujímali o problematiku ochrany štátnych hraníc a činnosti Pohraničnej stráže, a to najmenej v jednoročnom intervale na schôdzach predsedníctva v rámci informovania federálnym ministrom vnútra prostredníctvom výročných správ o zhodnotenie činnosti SNB, Pohraničnej stráže a vojsk ministerstva vnútra ".
História vypovedá aj o menej známych faktoch pred okupáciu Československa v auguste 1968. Titov koňak a Rakija na povzbudenie Prahy pred inváziou.
Čítať ďalej
15 | 08 | 2020
|
Ivan Brožík
"Aj napriek tomu neurobili pri výkone svojej právomoci žiadne konkrétne opatrenia smerujúce k prijatiu právneho predpisu, ktorý by príslušníkom Pohraničnej stráže nedovoľoval použiť strelnú zbraň proti osobám, ktoré sa neoprávnene pokúšali štátnej hranice ČSSR prekročiť a zároveň nijako neohrozovali príslušníkov Pohraničnej stráže či inej osoby," vypočítava ďalej uznesenie a dochádza k jednoznačnému záveru: "Za súčasného dôkazného stavu je teda nepochybné, že skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie, sa v zmysle § 172 ods. 1 písm. a), b), c) Tr. rádu stal, je trestným činom a spáchali ho obvinenia. "
Napriek tomu však prokurátor stíhanie Miloša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara zastavil. U Jakeša kvôli jeho úmrtiu tento rok v júli. U Štrougala s Vajnara na základe dvoch znaleckých psychiatrických posudkov, podľa ktorých nie sú v takej duševnej kondícii, aby mohli byť naďalej stíhaní.
Vo veku 94 rokov v nedeľu zomrel komunistický politik a dlhoročný slovenský premiér Peter Colotka. Na sociálnej sieti o tom informuje Centrum pre dokumentáciu totalitných režimov.
Čítať ďalej