Budúcnosť Žitného ostrova je pre Slovensko kľúčová, tvrdí Zemanová
27 | 09 | 2020 I SITA

Budúcnosť Žitného ostrova je pre Slovensko kľúčová. Pre TASR to uviedla poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS). V rámci projektu na záchranu Žitného ostrova jej prišlo 30 návrhov riešenia, ktoré majú zabrániť znečisteniu jeho podzemných vôd. Vybrané opatrenia chce navrhnúť aj do niektorých finančných balíkov, ktoré prichádzajú z Európskej únie.


"Dostala som množstvo podnetov rôzneho charakteru. Teraz to rozanalyzujeme a koncom novembra k tomu budeme mať veľkú konferenciu s odborníkmi, kde budú niektoré opatrenia prezentované," priblížila Zemanová. Po následnom prediskutovaní si návrhy prevezmú odborníci, ktorí rozhodnú o konečnom riešení. Finálny materiál sa potom pripraví na vládu, uistila poslankyňa.

Návrhy pochádzajú nielen od odborníkov, ale aj od obyčajných ľudí či starostov, ktorí sú priamo zasiahnutí kontamináciou pitnej vody na Žitnom ostrove. Mnohí podľa Zemanovej navrhujú moderné technológie, ktoré by napríklad dokázali na mieste odstrániť a zneškodniť Vrakunskú skládku, ako jeden z najväčších priamych zdrojov znečistenia.

Líder strany Hlas-SD sa 30. septembra vzdá funkcie podpredsedu parlamentu
Líder strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini sa v stredu 30. septembra vzdá funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Čítať ďalej
27 | 09 | 2020 | SITA


Koaličná poslankyňa poukázala aj na znečistenie vôd atrazínom, ktoré nie je dopátrané. "Do dnešného dňa nevieme, odkiaľ sa to zobralo, či je to zakopaná čierna skládka so starými látkami, ktoré sa už nesmú používať, alebo to je z plošného použitia, alebo to bol trestný čin a niekto atrazín nalial do studne," podotkla.

Začiatkom júna spustila Zemanová národný projekt záchrany Žitného ostrova. Nápady mala zbierať do konca leta. Povedala vtedy, že "nejde o sanáciu jednotlivých zdrojov a skládok, prioritou je zastaviť toxický mrak na území, na ktorom sa infiltruje voda do Žitného ostrova".