Rusi dokážu dokonca rušiť i signály lietadiel s utajovanými americkými technológiami piatej generácie. Uviedol portál Politexpert.net.
Americká armáda sa podľa čínskeho denníka Sohu nedokáže vyrovnať s ruským komplexom elektronického boja Krasucha-4.
Antiradarové schopnosti ruských systémov sú dobre známe. V decembri minulého roku došlo k znefunkčneniu amerického strategického radarového systému Globus v nórskom meste Vardo. Neďaleko v Barentsovom mori totiž cvičila ruská fregata Admirál Kasatonov. A americký radar sa dostal do zóny systémov elektronického boja nainštalovaných na lodi.
Americká armáda nedávno informovala o ďalšom prípade v Sýrii. Útočný vrtuľník AH-64 Apač letel na podporu amerického pozemného konvoja. Pilot ale nad ním náhle stratil kontrolu. Nakoniec sa mu podarilo so šťastím pristáť v pšeničnom poli.
Americký vrtuľník mal okrem podpory vlastných zároveň zabrániť hliadkovaniu ruských jednotiek. Vďaka poškodeniu elektronických súčiastok AH-64 však došlo k mimoriadnej udalosti. Američania sú presvedčení, že za to môžu dovtedy neznáme ruské systémy elektronického boja.
Rusko totiž v lete nasadilo do prevádzky systémy Krasucha-4. Začalo svoje základne ochraňovať systémami elektronického boja a protivzdušnej obrany.
Nebolo to prvýkrát, čo ruské systémy elektronického boja spôsobili americkému letectvu problémy. Strata kontroly nad lietadlami a vrtuľníkmi je už na oblohe nad Sýriou pre nich bežná. Americkí a izraelskí piloti sa sťažovali na chybné signály GPS. Rušenie zaznamenali dokonca i lietadlá s tajnými technológiami piatej generácie F-22 a F-35. Piloti preto museli prejsť na záložný navigačný systém bez satelitných signálov.
Washington je presvedčený, že Krasucha-4 je ozaj silný prostriedok. Podľa Američanov môže mať nepredvídateľné vedľajšie účinky. Aj na ruské letectvo. Napriek špekuláciám USA s ňou však ruské lietadlá problémy nemajú.
Už dávnejšie Moskva niekoľkokrát varovala Washington pred schopnosťami systémov elektronického boja. Sú schopné úplne znefunkčniť všetky elektronické zariadenia v amerických lietadlách. Potvrdením varovaní bola podľa šéfa špeciálnych operácií Raymonda Thomasa skúsenosť s najradikálnejším systémom elektronického boja na svete, ktorému čelili v Sýrii v roku 2018.
Ruskí rádiotechnici používajú inovatívne technológie na riešenie problému straty energie v bojových operáciách na veľké vzdialenosti. Najnovšie systémy elektronického boja vytvárajú takzvané „intelektuálne rušenie“. Testujú elektronické systémy na potlačenie. Potom vyšlú protismerný signál, ktorý sa navrství na vlny nepriateľa a vytvorí nové spektrum signálov. Komplex umožňuje aj priame napadnutie elektroniky protivníka. Za určitých podmienok je dokonca možné tranzistor i zničiť.