USA obviňujú Hizballáh zo skladovania zbraní a dusičnanu amónneho v celej Európe
Nathan Sales, z ministerstva zahraničných vecí USA, uviedol, že skupina „predstavuje jasné a prítomné nebezpečenstvo pre USA“, a vyzýva Európu, aby zaujala prísnejší postoj
USA v posledných rokoch obvinili Hizballáh z toho, že v Európe skladuje zbrane a dusičnan amónny na použitie vo výbušných zariadeniach. Dôvodom majú byť údajné prípravy budúcich útokov, ktoré boli nariadené Iránom, píše
theguardian.com. S týmto tvrdením prišiel protiteroristický koordinátor ministerstva zahraničných vecí USA Nathan Sales, ktorý vyzval európske krajiny, aby zaujali tvrdší postoj k libanonskému šíitskemu politickému hnutiu a milíciám podporovaným Teheránom.
Tvrdenie, že Hizballáh premiestňuje a skladuje dusičnan amónny po Európe, prichádza šesť týždňov po výbuchu skladu plného dusičnanu amónneho v bejrútskom prístave, ktorý zničil libanonské hlavné mesto. Vyšetrovanie výbuchu a toho, ako chemikália, ktorá sa dá použiť ako hnojivo a aj ako výbušnina, ostala v prístave v lodi šesť rokov prebieha. Uvádza sa, že Hizballáh má významný vplyv na chod prístavu.
„Môžem prezradiť, že takéto úkryty [zbraní Hizballáhu] boli presunuté cez Belgicko do Francúzska, Grécka, Talianska, Španielska a Švajčiarska. Môžem tiež prezradiť, že vo Francúzsku, Grécku a Taliansku boli objavené alebo zničené významné úkryty dusičnanu amónneho,“ uviedol Sales vo videu pred americkou židovskou komisiou, advokátskou skupinou so sídlom v USA. "Máme dôvod sa domnievať, že táto činnosť stále prebieha. Od roku 2018 sú v Európe, pravdepodobne v Grécku, Taliansku a Španielsku, stále ( neodhalené ) úkryty dusičnanu amónneho.“
Sales dodal: „Prečo by si Hizballáh ukladal na európsku pôdu dusičnan amónny? Odpoveď je jasná. Môže zorganizovať veľké teroristické útoky, kedykoľvek to jeho páni v Teheráne považujú za potrebné.“
USA formujú vojenskú zložku studenej vojny s Čínou (Viktor Piroženko)
Komentár Viktora Piroženka (Fond strategickej kultúry)
Čítať ďalej
17 | 09 | 2020
|
Zuzana Perželová
EÚ označila vojenské krídlo Hizballáhu za teroristickú skupinu, politické krídlo však nie, a to pre nedostatok jednomyseľnosti v tejto otázke. Spojené kráľovstvo a Nemecko na začiatku tohto roka označili celú organizáciu za teroristický subjekt a USA lobujú u zvyšku Európy, aby tak spravila tiež. „Hizballáh dnes predstavuje pre USA jasné a prítomné nebezpečenstvo.“ uviedol Sales.
„Záverom je, že prístup EÚ od roku 2013 jednoducho nefunguje. Obmedzené označenie takzvaného vojenského krídla Hizballáhu neodradilo skupinu od prípravy teroristických útokov na celom kontinente. Hizballáh naďalej považuje Európu za životne dôležitú platformu pre jej operačné, logistické a finančné aktivity. Bude to tak robiť aj naďalej, kým Európa neurobí rozhodné kroky tak, ako to urobili Spojené kráľovstvo a Nemecko.“
Obvinenia USA prišli v čase neustáleho zvyšovania napätia s Iránom. Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Teheránom z roku 2015 a začal uvaľovať na krajinu široké ekonomické a finančné sankcie. USA tvrdí, že tento víkend sankcie OSN voči Iránu znovu nadobudnú platnosť. Avšak takmer všetci ostatní členovia Bezpečnostnej rady OSN pochybujú o tom, že USA má právo vyvolať opätovné uloženie sankcií.
India tlačí pred zimou tony dodávok na sporné čínske hranice
Od nasadenia mulíc až po veľké dopravné lietadlá - indická armáda aktivovala celú svoju logistickú sieť na prepravu zásob pre tisíce vojakov na prečkanie treskúcej zimy pozdĺž sporných himalájskych hraníc s Čínou.
Čítať ďalej
18 | 09 | 2020
|
Mário Martinka