Zlostnú reakciu Ankary v čase, keď je Turecko v teritoriálnom spore s Gréckom, vyvolalo rozhodnutie USA zrušiť obmedzenia predaja nesmrtiacich zbraní na Cyprus. Americký štátny tajomník Mike Pompeo toto rozhodnutie oznámil v telefonáte s cyperským prezidentom Nicosom Anastasiadesom. Washington sa chystá upustiť od obmedzení „vývozu, opätovného vývozu, opätovného transferu a dočasného dovozu nesmrtonosných obranných článkov a obranných služieb“ uvalených na Cyprus, hoci iba na jeden fiškálny rok od októbra, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo zahraničia .
Pompeo sám na sociálnej sieti ocenil Cyprus ako „kľúčového partnera Ameriky vo východnom Stredomorí“ a privítal prehlbujúcu sa „bezpečnostnú spoluprácu“ medzi oboma národmi. Tento krok znamená obrat v politike USA v oblasti predaja zbraní de facto rozdelenému ostrovu.
Cyprus bol rozdelený ešte v roku 1974 po tureckej invázii, ktorá nasledovala po gréckom puči. Severovýchodnú časť ostrova odvtedy ovládol odtrhnutý subjekt, ktorý si hovoril Severocyperská turecká republika, čo okrem Ankary neuznáva nikto.
V roku 1987, 13 rokov po rozdelení ostrova, USA uvalili svoje zbrojné embargo aby sa predišlo pretekom v zbrojení na ostrove. Teraz by sa však situácia mohla potenciálne vymknúť spod kontroly.Toto oznámenie už nahnevalo Ankaru, ktorá obvinila Washington z „nerešpektovania rovnosti a rovnováhy“ a vyzvala NATO, aby to prehodnotil. Turecko tiež varovalo, že podnikne „nevyhnutné recipročné kroky v súlade so svojou právnou a historickou zodpovednosťou na zaistenie bezpečnosti obyvateľov cyperských Turkov“, ak USA nezvrátia svoje rozhodnutie.