Má to ale háčik – pandémia prerástla do obrovských rozmerov a ochrániť životy zraniteľnej časti populácie môže len účinná vakcína. Vyvinúť bezpečnú očkovaciu látku je však podľa neho tvrdý oriešok.
Po vakcinácii by vírus mohol zmutovať
„
Nedostatočne otestovaná vakcína môže byť veľmi nebezpečná,“ upozorňuje vedec na margo očkovacích látok, ktoré v zrýchlenom klinickom skúšaní vyvíjajú viaceré farmaceutické spoločnosti po celom svete.
„
Prevažná väčšina vakcín znižuje celkovú úmrtnosť. Niektoré však môžu celkovú úmrtnosť zvýšiť – ak nezabránia infekcii, a pritom znížia rýchlosť množenia vírusu v organizme. Na tieto vakcíny totiž vírus prostredníctvom mutácií odpovie zvýšením rýchlosti množenia (aby pôsobenie vakcíny kompenzoval) a takto zmutované vírusy potom omnoho častejšie zabíjajú neočkovaných jedincov,“ vysvetlil pre portál vZdravotníctve.sk Jaroslav Flegr.
V hre je aj opätovné zatvorenie hraníc, povedal minister zdravotníctva
Chorvátsko je kandidát na nebezpečnú krajinu, tvrdí Marek Krajčí.
Čítať ďalej
23 | 08 | 2020
|
Peter Haluza
V otázke preventívneho očkovania proti koronavírusu je však optimista – verí, že pandémiu pomôže zastaviť práve účinná vakcína:
„Otázkou je len, kedy. Aj v tomto smere som optimista – v rozvinutých krajinách to môže byť už budúci rok.“Slovensko najprv zaočkuje rizikové skupiny
Ako k problematike efektívnej vakcíny uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR, prvoradými kritériami pri výbere vakcíny budú účinnosť, bezpečnosť, dostupnosť a cena. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová zároveň dodala, že prístup k vakcíne na Slovensku budú mať ako prvé skupiny ľudí s predpokladom najťažšieho klinického priebehu ochorenia.