Roztrhnutý nosný kábel spôsobil rozsiahle poškodenia na observatóriu Arecibo, známeho aj ako “Zlaté oko” zo známej Bondovky. Diera o veľkosti 30 metrov vyradila observatórium Arecibo v Portoriku mimo prevádzku.
Padajúci oceľový kábel poškodil slávny dalekohľad Arebico v Portoriku. Prevádzka observatória bude pozastavená až do odvolania, oznámila Univerzita Central Florida, ktorá je zodpovedná za rádioteleskop a jeho prevádzku. Oceľový kábel s hrúbkou približne 7,5 cm, ktorý sa použil na zabezpečenie kovovej plošiny nad teleskopickou vaňou s priemerom 300 metrov, sa pretrhol z dôvodov, ktoré stále nie sú známe. O udalosti informujú Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Pád uvoľnenej časti kábla zapríčinil na ploche reflektora trhliny dlhé až 30 metrov. Kopula pod plošinou, v ktorej sú umiestnené niektoré citlivé prijímače, bola tiež vážne poškodená. Floridská univerzita nateraz nezverejnila, ako dlho budú opravy trvať. V súčasnosti sa ešte stále odstraňujú aj škody, ktoré v roku 2017 spôsobil observatóriu hurikán Mária.
Vstúpite do reštaurácie, skôr ako si sadnete k stolu sa odvážite a potom vám personál na základe vašej hmotnosti prinesie ponuku podniku.
Čítať ďalej
15 | 08 | 2020
|
Ivan Brožík
Až do roku 2016 bol rádioteleskop v Portoriku najväčší svojho druhu na svete s priemerom približne 300 metrov. Prvenstvo prevzal čínsky rádioteleskop v juhozápadnej provincii Guizhou s priemerom 500 metrov.
Teleskop Arebico začal svoju činnosť v roku 1963 a stále je jedným z najcitlivejších rádiových ďalekohľadov na svete. V roku 1974 z neho objavili americkí astronómovia a neskôr nositelia Nobelovej ceny Russell Hulse a Joseph Taylor dvojitý pulzar „PSR 1913 + 16“. Dve obiehajúce neutrónové hviezdy poskytli prvé náznaky existencie gravitačných vĺn. Rádiové teleskopy zhromažďujú rádiové vlny z vesmíru. Signály sú potom spracúvané počítačmi a konvertované do podoby obrázkov.
Arecibo spravuje Univerzita Central Florida v spolupráci s miestnou univerzitnou sieťou a súkromnou spoločnosťou. Bežnej verejnosti sa stalo známym až prostredníctvom bondovky „Zlaté oko“.
TikTok údajne najmenej 15 mesiacov zhromažďoval údaje, ktoré identifikovali milióny jednotlivých zariadení Android - týmto krokom spoločnosť porušila pravidlá spoločnosti Google.
Čítať ďalej