Medveď spôsobil vlani škody na rastlinnej výrobe vo výške 56.098 eur
Minulý rok spôsobil medveď hnedý škody na rastlinnej výrobe v sume 56.098 eur. Škody na ovciach a kozách boli vo výške 5303 eur. Pre TASR to povedal Marián Hletko zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.
Medvede spôsobujú škody na včelstvách, ovciach a kozách, hovädzom dobytku, poľnohospodárskej úrode, drevinách v záhradách a ovocných sadoch. Na porovnanie Hletko uvádza, že v roku 2005 boli vyplatené náhrady za škody na rastlinnej výrobe 2040 eur, v roku 2018 to bolo 67.835 eur. Za škody na ovciach a kozách boli v roku 2005 vyplatené náhrady vo výške 20.771 eur.
Škody spôsobené medveďom na včelstvách boli vlani vyčíslené v sume 29.383 eur. Na hovädzom dobytku boli škody za 5917 eur, na jeleňoch 561 eur, králikoch 232 eur a na hydine 165 eur, vyplýva z grafu, ktorý TASR zaslala ŠOP.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie dnes odovzdá Budajovi petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja
Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) dnes odovzdá do rúk ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja.
Čítať ďalej
"Celková výška škôd spôsobených medveďom hnedým na Slovensku v jednotlivých rokoch nemá stúpajúci trend. Škody v niektorých rokoch rastú, v iných klesajú, čo môže byť spôsobené aj kolísaním množstva prirodzenej potravy v jednotlivých rokoch, napríklad semenný rok buka lesného," vysvetľuje Hletko.
Rozšírenie pestovania poľnohospodárskych plodín viedlo v posledných dvoch desaťročiach k zmenám vo výške škôd, hodnotí Hletko. V minulosti podľa neho prevažovali škody na živočíšnej výrobe, čiže na kozách a ovciach, a na poľnohospodárskych plodinách boli nižšie. "Dnes je situácia opačná. Škody v rastlinnej výrobe sú značne vyššie ako v tej živočíšnej," skonštatoval ochranár.
Najviac škôd spôsobil medveď v roku 2008. Náhrady boli vtedy vyplatené v sume 138.945 eur, vyplýva z grafu.