Ideálna krajina pre rodinu? Slovensko to zďaleka nie je a vo vzdelávaní patríme k najhorším
Ak by ste hľadali najlepšie miesto na založenie rodiny, so Slovenskom nepočítajte. Zistenia medzinárodného prieskumu nie sú pre našu krajinu vôbec lichotivé. Celkové hodnotenie nás zaradilo skôr na chvost a v oblasti vzdelávania patríme dokonca medzi najhorších.
Rebríček najlepších krajín na založenie rodiny pre rok 2020 zostavili blogeri
portálu Asher & Lyric. Pri svojom výskume zhromaždili dáta z 30 dôveryhodných zdrojov, na základe ktorých vytvorili index založenia rodiny. Údaje rozdelili do 6 kategórií: bezpečnosť, šťastie, životné náklady, zdravie, vzdelanie a čas.
Finálny zoznam zahŕňa 35 členských krajín OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). Ich zoradenie záviselo od hodnotenia, ktoré získali. A+ predstavovalo najlepší možný výsledok a F zas najhorší.
Optimistické ekonomické vyhliadky Nemecka
Prieskum odhalil rekordný nárast dôvery investorov v budúcnosť nemeckého hospodárstva napriek súčasnej neveselej klíme.
Čítať ďalej
12 | 08 | 2020
|
Mário Martinka
Najlepšia krajina na založenie rodiny je Island
Úplne najideálnejšou krajinou na založenie rodiny podľa uvedených kritérií je Island, za ním nasledujú ďalšie severské krajiny – Nórsko, Švédsko a Fínsko. Na 5. mieste je Luxembursko a ďalej Dánsko. Nemecko je siedme v poradí, hneď za ním Rakúsko a potom Belgicko. Prvú desiatku uzatvárajú naši západní susedia, čiže Česká republika so známkou B+.
Slovensko si vyslúžilo až 27. miesto s celkovým hodnotením C. Pri pohľade na jednotlivé kritériá môžeme konštatovať, že najhoršie sme na tom s oblasťou zdravia a času. Za obidve kategórie sme získali D mínus. Zdá sa, že našou doménou nie sú ani pocity šťastia – v tomto indexe nám udelili hodnotu D. O niečo málo lepšie sme obišli pri posudzovaní nákladov, dostali sme D+.
Čo sa týka zabezpečenia vzdelania, na „vysvedčení“ nám síce žiari C mínus, ale v celkovom hodnotení krajín nás táto známka v rámci kategórie zaradila dokonca medzi 5 najhorších. Najpozitívnejšie písmeno nám prisúdili za oblasť bezpečnosti, v ktorej sme si vyslúžili B mínus. K Čechom sa najviac približujeme indexom šťastia, v tejto oblasti máme zhodne D. Čiže nič moc.
Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach
Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.
Čítať ďalej
12 | 08 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR
Najhoršie pre rodinu je Mexiko, najšťastnejší sú Dáni
Pre porovnanie, do desiatky najhorších krajín na založenie rodiny v rámci rebríčka patríme spolu s Izraelom a Japonskom, ktoré sú nad nami, na 26. a 25. mieste. Úplne najhoršou krajinou pre rodinu vôbec je na 35. priečke Mexiko. Vo všetkých oblastiach dostalo známku F.
Prekvapivo, Spojené štáty americké sú na tom len o kúsok lepšie, získali 34. pozíciu. Za nimi zostupne nasleduje s 33. miestom Čile, ďalej Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Grécko, ktoré má priečku 29. Na 28. mieste je Južná Kórea a spomínanú 27. pozíciu má naša krajina.
Čo sa týka jednotlivých kategórií, tak index šťastia zahŕňa ukazovatele ako index slobody, vnímanie šťastia obyvateľstvom, miera samovrážd či miera diskriminácie minorít vrátane LGBTQ. Z tohto pohľadu sú jednoznačnej najšťastnejší Dáni, Luxemburčania a Islanďania. Naopak to zas majú v Južnej Kórei, Čile a Japonsku.
India by mohla byť pre Britániu nový „kľúčový obchodný a investičný cieľ" namiesto Číny
Očakáva sa, že obchod medzi Spojeným kráľovstvom a Indiou porastie, pretože britské podniky hľadajú alternatívy namiesto Číny, uviedla Britská obchodná rada (UKIBI), informuje portál RT.
Čítať ďalej
10 | 08 | 2020
|
Marek Molnár
V oblasti vzdelávania sme medzi päticou najhorších
Pri posudzovaní vzdelávania z hodnotenia najlepšie vyšlo Slovinsko, Holandsko, Austrália, Južná Kórea a piate bolo Fínsko. Kritériá obsahovali napríklad čitateľské, matematické a vedecké zručnosti a tiež počet zapísaných žiakov či študentov podľa veku. Najhoršie krajiny podľa takto nastavených ukazovateľov sú Mexiko, za ním na 2. mieste Izrael, tretie napodiv Luxembursko, potom Čile a 5. neslávnu priečku obsadilo naše Slovensko.
Ukazovatele zdravia brali do úvahy napríklad mieru úmrtnosti matiek i detí, znečistenie životného prostredia či očakávanú dĺžku života. Najlepšie hodnotenie tu získalo Fínsko, najhoršie Mexiko. Ukazovateľ času zahŕňal počet odpracovaných hodín, dĺžku platenej rodičovskej a otcovskej dovolenky, či počet dní preplácanej „péenky“ a dovolenky. V tejto oblasti získalo najlepšie skóre Luxembursko a najhoršie dopadli USA.
Američania sa vzdávajú občianstva v rekordne veľkých počtoch
Američania sa vzdávajú svojho občianstva v húfoch kvôli neznesiteľnej politickej atmosfére a pretrvávajúcej kríze z obdobia Covid-19, ukazujú nové prieskumy, informuje portál RT.
Čítať ďalej
12 | 08 | 2020
|
Marek Molnár