V Rusku sa ozývajú hlasy, aby si uplatnilo nárok na všetky svoje bývalé základne v Pobaltí a vo východnej Európe, ktoré dnes využíva NATO. Uviedol portál Sovetov.su.
V Ruskej federácii silnejú názory, že Lotyšsko by malo za stiahnutie ruských vojsk zaplatiť 7,7 miliárd dolárov. Podľa oficiálnych ruských zdrojov práve takú hodnotu majú tisíce vojenských zariadení a asi šesťsto vojenských objektov v Lotyšsku.
Stiahnutie ruských jednotiek trvalo viac ako dva roky. A mnoho času zabrali i rokovania. Samotný proces sprevádzali škandály a provokácie. Lotyšské úrady sa nielen že nečinne pozerali na útoky proti ruským jednotkám a vojenskému personálu, ale dokonca sa na nich aktívne podieľali. Organizovali zabavenie rôzneho materiálu, zadržiavali ľudí, strieľali na autá a prerušovali elektrinu vo vojenských objektoch.
V približne rovnakom období sa ruské jednotky sťahovali i z Nemecka. Nemci však postavili v Rusku celé obytné štvrte so všetkou potrebnou infraštruktúrou pre vojenský personál. Dokonca zorganizovali presun armády a prepravu ich majetku na nové miesto. Lotyšsku a ďalším pobaltským štátom nič podobné ani nezišlo na um.
Ruské základne dnes využíva NATO
Vojenský historik a plukovník na dôchodku Jurij Knutov pripomenul, že po vlasteneckej vojne bola na území Pobaltia a Nemecka vybudovaná silná infraštruktúra. Vojenské základne, letiská, výcvikové strediská, kasárne pre vojakov, celé mestá pre dôstojníkov a sklady. Dnes bývalé ruské letiská úspešne prijímajú strategické lietadlá. Vojaci NATO žijú na bývalých ruských základniach a trénujú na výcvikových miestach, ktoré kedysi patrili Ruskej federácii.
Podľa Knutova boli náklady na výstavbu týchto zariadení obrovské a Rusko ich jednoducho darovalo. Dnes má podľa neho Moskva právo uplatniť si nárok na všetky základne NATO v Pobaltí a vo východnej Európe.
Téma kompenzácií nie je nová. Je ale zvláštne, že s ňou neprišlo Rusko, ale naopak Lotyšsko. Lotyšský minister spravodlivosti Janis Bordans uviedol, že Lotyši boli jedným z hlavných „prispievateľov“ Sovietskeho zväzu. Tvrdí, že z ich rozpočtov išlo ZSSR od tridsiatich až do päťdesiat percent. Takže Rusko je Lotyšsku vlastne dlžné.
Pravdou je, že Lotyšsko prispievalo do všeobecného rozpočtu. Bolo to však vzájomne prospešné. V publikácii „Sovietsky model hospodárstva: Zväzové centrum a pobaltské republiky“ sa uvádza, že v roku 1956 bol podiel Lotyšska na príjmoch ZSSR 1,2 %. A smerovalo doň 0,7 % všetkých investícií Sovietskeho zväzu. Neskôr podiel ešte vzrástol na 0,9 %.
V roku 1956 bol v Sovietskom zväze príjem na osobu 535 rubľov, zatiaľ čo v Lotyšsku 647 rubľov. A tento rozdiel pretrvával. Podľa Knutova si to ale v Lotyšsku akosi nepamätajú.
Zdá sa, že terajšie vedenie Lotyšska má akúsi akútnu stratu historickej pamäte. Vysvetliť ju však možno protiruskou orientáciou politiky výdatne podporovanej Západom.