V stredu sa najvyšší súd opätovne pokúsi uzavrieť kauzu skrachovaných nebankoviek
Najvyšší súd SR by sa mal v stredu opätovne pokúsiť uzavrieť prípad skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Verejné zasadnutie s neprávoplatne odsúdeným Jozefom M. vytýčil súd pôvodne už na 1. júla, obžalovaný sa však nedostavil. Dôvodom podľa jeho advokáta Petra Filipa bola jeho hospitalizácia v nemocnici v českom Šumperku.
Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti začiatkom júla uviedol, že Jozef M. pokračuje v obštrukciách od roku 2004, kedy bol prepustený z väzby. To podľa neho zariadil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pokyn Mariana K. Poukázal pri tom na to, že Jozef M. bez problémov absolvoval autom trojhodinovú cestu do Šumperku a jeho zdravotný stav tiež nebránil tomu, aby ho v Čechách po zadržaní vypočuli.
„Európsky zatýkací rozkaz musí ostať v platnosti,“ povedal.
Advokát Filip v tejto súvislosti uviedol, že Šanta znevažuje jeho klienta, ktorý je „74-ročný starý, chorý muž“. Zároveň v súvislosti s vydaním zatykača na svojho klienta podal sťažnosť na Ústavný súd SR.
Jozefa M. zadržala polícia v polovici júna v Českej republike, kde bol hospitalizovaný. Miestny súd ho však následne nevzal do takzvanej predbežnej väzby. Naposledy sa prípadom Jozefa M. zaoberal Najvyšší súd SR v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.
"Nie je potrebné robiť kópiu Progresívneho Slovenska alebo SaS-ky," povedala Remišová
Vyše štyristo miliónov eur, určených na 13. dôchodky, koalícia venovala bankám, povedal podpredseda strany Smer-SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.
Čítať ďalej
26 | 07 | 2020
|
Peter Haluza
Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Súd však skonštatoval, že zdravotný stav obžalovaného bude posudzovať každých šesť mesiacov.
V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu.
Na čele s Andrejom Dankom strana skončí, vyhlásil Anton Hrnko
Bývalý šéf Národnej rady SR Andrej Danko obieha regióny. Anton Hrnko naznačuje, že by mohol opäť kandidovať na predsedu strany.
Čítať ďalej
26 | 07 | 2020
|
Peter Haluza, TASR
Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.
Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý
„zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka