Čínski hackeri sa snažili ukradnúť výskum vakcíny proti koronavírusu, tvrdí USA
Čínsky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve odmieta „neopodstatnené tvrdenia“ Západu v čase, keď dvaja čínski štátni príslušníci sú obvinení zo širokého spektra údajných pokusov o hackovanie, píše theguardian.com
Dvaja čínski štátni príslušníci boli obvinení z toho, že sa pokúsili ukradnúť výskum vakcíny Covid-19, pričom hackli stovky spoločností v USA aj v zahraničí. Podarilo sa im hacknúť aj zmluvných dodávateľov v oblasti obrany. Li Xiaoyu (34 rokov) a Dong Jiazhi (33 rokov) sa tiež zamerali na aktivistov v oblasti ľudských práv v USA, Číne a Hongkongu, uviedol zástupca generálneho prokurátora John Demers.
Li a Dong, o ktorých sa predpokladá, že sú v Číne, konali v niektorých prípadoch „pre svoj osobný prospech“ a v iných prípadoch v prospech čínskeho ministerstva štátnej bezpečnosti, uviedol Demers. "Čína sa zaradila do klubu národov spolu s Ruskom, Iránom a Severnou Kóreou, ktoré poskytujú bezpečné útočisko pre kybernetických zločincov," uviedol Demers.
USA nariadili uzavretie čínskeho konzulátu v Houstone
Čína v stredu vyhlásila, že Spojené štáty nariadili uzavretie jej konzulátu v americkom meste Houston v štáte Texas. Peking tento krok označil za provokáciu, ktorá porušuje medzinárodné právo, napísala agentúra AP s tým, že USA toto tvrdenie zatiaľ...
Čítať ďalej
22 | 07 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR
Krátko po tom čo USA vzniesli obvinenia, čínsky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve, Liu Xiaoming, odmietol tvrdenia Západu, že Čína ukradla údaje o výskume a označil ich za „neopodstatnené“. Tweetol: „Takéto obvinenia predstavujú neúctu k čínskym vedcom a ich úspechom; mohli by tiež narušiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja. Svet musí dôrazne čeliť a odmietnuť takéto neopodstatnené tvrdenia.“ Tento krok prichádza uprostred rastúceho napätia medzi globálnymi superveľmocami. Toto napätie je poháňané pandémiou koronavírusu, z ktorej Donald Trump obviňuje Čínu.
Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Li a Dong, ktorí boli spolužiakmi na vysokej škole elektrotechniky v Čcheng-tu, sa za posledných 10 rokov zapojili do počítačovej hackerskej kampane. Zamerali sa na spoločnosti v USA, Austrálii, Belgicku, Nemecku, Japonsku, Litve, Holandsku, Španielsku, Južnej Kórei, Švédsku a v Británii.
Prezident Trump nalieha na Američanov, aby nosili rúška
Po mesiacoch odporu k rúškam prezident Donald Trump v utorok vyzval Američanov, aby ich nosili a pomohli tak potlačiť prepuknutie koronavírusu, ktorý sa rýchlo šíri po celých Spojených štátoch, píše cnbc.com
Čítať ďalej
22 | 07 | 2020
|
Mário Martinka
„Medzi cieľové odvetvia patrili okrem iného výroba špičkových technológií; lekárske prístroje, stavebné a priemyselné inžinierstvo; obchodné, vzdelávacie a herné softvéry; solárna energia; lieky; obrana,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti USA. "Nedávno, obžalovaní skúmali zraniteľné miesta v počítačových sieťach spoločností vyvíjajúcich vakcíny na boj s Covid-19, testovacie technológie a liečbu."
Úradníci ministerstva spravodlivosti uviedli, že Li a Dong sa zamerali na biotechnologické spoločnosti v Kalifornii, Marylande a Massachusetts, ale podľa všetkého neohrozili výskum Covid-19. Zamerali sa aj na „mimovládne organizácie a jednotlivých disidentov, duchovných a demokratických aktivistov a aktivistov v oblasti ľudských práv v USA a zahraničí, vrátane Hong Kongu a Číny“.
Podľa obvinenia, Li a Dong poskytli ministerstvu štátnej bezpečnosti heslá k osobným e-mailovým účtom patriacim čínskym disidentom, organizátorovi komunity v Hong Kongu, farárovi kresťanskej cirkvi v meste Si-an a bývalému demonštrantovi na námestí Nebeského pokoja. Medzi materiálmi, ktoré boli údajne ukradnuté boli e-maily medzi disidentom a kanceláriou Dalajlámu.
14 ľudí postrelených pred domom smútku v Chicagu
Štrnásť ľudí bolo v utorok zranených počas streľby na pohrebe. Polícia prehľadáva okolie aby našla podozrivých.
Čítať ďalej
22 | 07 | 2020
|
Mário Martinka
Pár bol obvinený z krádeže zdrojového kódu zo softvérových spoločností, ako aj z krádeže informácií o vyvíjaných liekoch farmaceutických firiem a dizajnoch zbraní.
Zahraničné spoločnosti, ktoré boli cieľom útoku neboli menovite identifikované. Podľa obvinenia sa medzi týmito firmami nachádzala holandská firma s elektronikou, švédska herná spoločnosť, litovská herná spoločnosť, nemecká softvérová inžinierska firma, belgická inžinierska a softvérová spoločnosť, austrálsky dodávateľ v oblasti obrany, juhokórejská lodiarenská firma, firma zaoberajúca sa obranou a britská spoločnosť pre výskum umelej inteligencie a rakoviny.
Li a Dong údajne ukradli informácie od dodávateľov v oblasti obrany. Tieto informácie sa majú týkať vojenských satelitných programov, vojenských bezdrôtových sietí, komunikačných systémov a mikrovlnných a laserových systémov. Obaja boli obvinení zo sprisahania, spáchania počítačových podvodov, sprisahania na spáchaní krádeže obchodných tajomstiev, neoprávneného prístupu k počítaču a z krádeže identity.
Čína obvinila USA minulý mesiac z toho, že chcú pošpiniť Peking s obvineniami spojenými s tým, že sa čínski hackeri pokúšajú ukradnúť koronavírusový výskum. Tieto tvrdenia ešte prehĺbili napätie medzi oboma krajinami, ktoré sú v spore ohľadom pôvodu pandémie, ktorá zabila viac ako 600 000 ľudí. "Čína vyjadruje silnú nespokojnosť a pevnú opozíciu proti takémuto pošpineniu," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian. "Súdiac podľa minulosti, USA vykonali najväčšiu kybernetickú krádež na svete."