Slovensko má takmer po roku opäť prípad afrického moru ošípaných
Takmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných (AMO) sa situácia opakuje. V Trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch ošípaných v domácom chove.
V chove domácich ošípaných Slovensko pritom posledný prípad zaznamenalo ešte 19. augusta 2019, odvtedy sa vyskytol už len u diviačej zveri. Agrorezort preto žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení. Agentúru SITA o tom v pondelok informoval Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.
Ohnisko nákazy je v obci Čierna, 1,5 km od ukrajinskej a 2,5 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov. V chove boli chované dve ošípané. Ide o nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa. Ošípané mali zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo.
Následne ošípané uhynuli a 7. júla 2020 sa vykonalo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia alebo vyvrátenia nákazy. Vytvorené boli ochranné pásma (3 kilometre) okolo ohniska – obce Čierna a pásma dohľadu (10 kilometrov) v súvislosti s výskytom AMO.
V Trenčíne opitý šofér narazil do jazdcov na koňoch (foto)
Poriadne opitý 50-ročný vodič narazil do jazdcov na koňoch. Nehoda sa stala v nedeľu večer v Dolnej Porube v okrese Trenčín.
Čítať ďalej
V decembri 2019 Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre AMO. Dňa 10. júla 2020 sa však situácia po 11 mesiacoch zmenila. V obci Čierna boli pozitívne testované dve ošípané v domácom chove. Nákazu potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene. Slovenská republika už informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži.
AMO v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy. Táto nákaza bola na Slovensku prvýkrát potvrdená 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta 2019, bola potvrdená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. K dnešnému dňu Slovensko eviduje už 216 prípadov u diviačej zveri. Na našom území je nákaza AMO lokalizovaná v štyroch okresoch (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto).
"Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále prebieha vyšetrovanie odovzdaných vzoriek," ozrejmil Daniel Hrežík.
Komáre môžu prenášať závažné ochorenia
Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili v rámci Európy rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení. Takými sú druhy komára tigrovaného, ktorý prenáša pôvodcov ochorení zika, dengue a...
Čítať ďalej
Aktuálny prípad výskytu AMO v domácom chove je podľa MPRV SR opätovným dôkazom zlyhania ľudského faktora a pravdepodobného nedodržania preventívnych opatrení.
"Osud vývoja tejto nákazy je teraz v rukách všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s ošípanými, diviačou zverou, krmovinami a produktami z bravčového a diviačieho mäsa," dodal Hrežík.
Obce zaradené do pásiem: 3-kilometrový polomer zasahuje do týchto katastrov miest a obcí: okres Trebišov - Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou, Malé Trakany.
Pásmo dohľadu 10 kilometrov - okres Trebišov - Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany, Leles; okres Michalovce - Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská, Kapušianske Kľačany.
Operátori majú posielať štátu telefónne čísla navrátilcov z „červených" krajín, zaviesť sa má aj nový priestupok
Úrad verejného zdravotníctva SR má za účelom eliminácie šírenia nového koronavírusu dostávať telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Za nedodržanie nariadenej izolácie...
Čítať ďalej