Na Slovensku momentálne chýba 220 000 bytov
Nedostatok dostupných bytov v mestách je podľa Inštitútu urbánneho rozvoja alarmujúci.
Na Slovensku momentálne chýba 220 000
bytov. Najviac v hlavnom meste, až 40 000. Také sú odhady Inštitút urbánneho rozvoja (IUR). "Rastový trend vývoja počtu bytových jednotiek je pozitívny, v stavebnej produkcii je na tom Slovensko dobre. Avšak až dve tretiny
bytov sú stavané v rodinných domoch. Slovensko ale nutne potrebuje aj množstvo
bytov predovšetkým v mestách," konštatuje inštitút.
Jedným z riešení tohoto nedostatku je pritom podľa inštitútu vytvorenie prostredia nájomných
bytov, s trhovými i regulovanými nájmami. Od júla tohto roka vstupuje do účinnosti kompetenčný zákon, ktorým sa časť zodpovednosti za tvorbu legislatívy v bytovej oblasti presunie na podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie. Inštitút sa domnieva, že aktuálny stav by mohla vylepšiť novelizácia súčasného či napísanie úplne nového stavebného zákona.
"Ak si zoberieme za príklad Bratislavu, tu je dlhodobo žiadúca aj zmena územného plánu tak, aby bolo možné stavať viac a rýchlejšie. Masívnejšou výstavbou bude docielená aj vyššia dostupnosť bývania a vďaka trhovým pravidlám zamieria aj ceny nehnuteľností nadol," poukazuje IUR.
Nedostatok dostupných
bytov v mestách je podľa neho alarmujúci. Možnou cestou sa javí aj hľadanie funkčného modelu financovania pre samosprávy takým spôsobom, ktorý by bol výhodný pre všetky zainteresované strany, teda pre developerov, samosprávy i obyvateľov.
Inštitút urbánneho rozvoja je občianske združenie, ktoré spája rôzne profesie, pôsobiace v oblasti urbánneho rozvoja a tvorby krajiny. Podáva návrhy na zlepšenie legislatívy, verejných politík a podnikateľského prostredia. Zabezpečuje profesionálny rozvoj členov a sprostredkuje ich odborné skúsenosti pri rokovaniach s orgánmi štátnej správy, samosprávy, s ďalšími organizáciami i s verejnosťou.
Štát by mal preplácať zamestnávateľom príspevok na rekreáciu
Zamestnanci by mali využívať príspevok na rekreáciu jednoduchšie a výhodnejšie. Štát by mal preplácať zamestnávateľom celú výšku tohto príspevku v súčasnej výške 500 eur.
Čítať ďalej