WHO varuje pred ďalším rušením karanténnych opatrení v Anglicku
Anglicko by nemalo rušiť karanténne opatrenia dokým sa vládny systém sledovania kontaktov nepreukáže ako „robustný a efektívny“, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po rozsiahlej kritike prvých výsledkov novej sledovacej operácie, píše theguardian.com
Dr. Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu, počas toho ako sa obchody v Anglicku pripravovali na opätovné otvorenie varoval, že Spojené kráľovstvo zostáva vo „veľmi aktívnej fáze pandémie.“
Toto vyhlásenie prišlo po tom, čo ministri potvrdili dvojmetrové rozostupy, ktoré vláda nariadila.Vláda sa však dostáva pod tlak zo strany vedúcich predstaviteľov obchodu, konzervatívcov a pravicových médií, ktoré chcú aby sa naďalej obmedzovali karanténne opatrenia. Boris Johnson v nedeľu povedal, že klesajúci počet prípadov koronavírusu dal vláde „väčší manévrovací priestor.“
Kluge varuje pred opätovným otvorením ekonomiky. Poukazuje na to, že vláda v prvom týždni fungovania nového systému nedokázala vysledovať kontakty jednej tretiny z tých, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID -19,
Úradník WHO uviedol, že sledovanie asi 31 000 kontaktov, ktoré sa stretli s 8 000 infikovanými ľuďmi v Anglicku bolo povzbudivé. Dodal však, že Downing Street musela byť presvedčená o tom, že môže „agresívne“ sledovať šírenie infekcie. Vlády, ktoré na začiatku pandémie zaviedli karanténne opatrenia zaznamenali počas pandémie menej úmrtí, povedal Kluge. Avšak otázkou ostáva spôsob akým európski vedúci predstavitelia riadia uvoľňovanie obmedzení.
Poľský prezident hovorí, že „ideológia LGBT“ je horšia ako komunizmus
Andrzej Duda si chce pred júnovými prezidentskými voľbami týmto spôsobom získať hlasy ultrakonzervatívcov.
Čítať ďalej
15 | 06 | 2020
|
Mário Martinka
"Vieme, že skoré opatrenia zachránili životy a získali čas na to aby sa zdravotný systém pripravil," povedal Kluge, keď sa ho pýtali na kroky britskej vlády. „Ale namiesto toho, aby som sa pozeral do minulosti, radšej by som skočil do budúcnosti a povedal, že otázka zrušenia karanténnych obmedzení je rovnako dôležitá ako zavádzanie týchto obmedzení. Kľúčové je aby sme to urobili postupne. Urobme to opatrne.
„Sledovanie kontaktov je kľúčové najmä preto, že Spojené kráľovstvo začína zmierňovať sociálne a fyzické dištančné opatrenia. Musí existovať robustný systém sledovania. Chcel by som odpovedať [na otázky týkajúce sa prvých výsledkov systému] a chcel by som povedať, že potrebujeme efektívny systém sledovania, je to jedno z opatrení, ktoré odporúčame, aby sa už zaviedlo. Je jasné, že krajina sa musí o tom rozhodnúť sama.“ Dido Harding, predseda testovacej a sledovacej služby NHS, vo štvrtok pripustil, že je potrebné zlepšiť sledovací systém Spojeného kráľovstva.
Z 8 117 pozitívnych prípadov bolo 5 407 ochotných odovzdať mená a telefónne čísla ľudí, s ktorými sa stretli v predchádzajúcich dvoch dňoch. Johnson je teda stále pod zvyšujúcim sa tlakom konzervatívcov, aby pokračoval v rušení karanténnych opatrení, ktoré by mohli zabránil pochmúrnym predpovediam o hromadnej nezamestnanosti.
"Vieme, že situácia v Spojenom kráľovstve sa stále berie veľmi vážne," uviedol Kluge. „Vieme tiež, že ide o rovnováhu medzi tromi faktormi: zdravotným stavom obyvateľstva, hospodárskym a sociálnym faktorom a tretí ( faktor ) je blahobyt ľudí. Takže čokoľvek, čo sa krajina rozhodne urobiť: buďte pripravení. Ešte nieje koniec. A nech už urobíte akékoľvek rozhodnutie, uistite sa, že je založené na verejnom zdraví a epidemiologických pozorovaniach.“
Putin tvrdí, že Rusko zvládlo koronavírus lepšie ako USA
Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko zvládlo pandémiu koronavírusu lepšie ako Spojené štáty. „Všetko ide pomerne hladko. Vychádzame z tejto situácie s koronavírusom s istotou a s minimálnymi stratami. … Ale v (Spojených štátoch) sa tak...
Čítať ďalej
15 | 06 | 2020
|
Mário Martinka
Kluge vyhlásil, že medzinárodné porovnávanie krajín je ťažké, avšak pandémia ukázala, že je dôležité, aby vlády dokázali efektívne komunikovať s verejnosťou a presvedčiť ju o nevyhnutnosti rešpektovať bezprecedentnú povahu všetkých opatrení. „( Je jedno ) či už je to jeden alebo dva metre... dôležité je, že ľudia sa budú držať opatrení, fyzického distancovania sa, umývania rúk, hygieny a že chápu, že sa ( pandémia ) ešte neskončila... "
Kluge povedal, že miera nákazy sa za posledných štrnásť dní zvýšila v Albánsku, Arménsku, Azerbajdžane, Bosne a Hercegovine a Severnom Macedónsku.
Kluge vyhlásil, že opätovné otvorenie škôl viedlo v Európe k niekoľkým miestnym ohniskám nákazy, avšak tie boli rýchlo vyriešené. Na jeseň by mohol kontinent čeliť smrtiacej kombinácii druhej vlny koronavírusu a pandémie chrípky. „Ide o to, že niekoľko epidémií môže prísť naraz ... a aké máte na takýto problém politiky? Zostavili sme odbornú skupinu, aby sme sa na to pozreli, pretože nikto nemá ideálnu odpoveď.“
Kluge uviedol, že pre vlády je veľmi dôležité distribuovať vakcínu proti chrípke medzi skupiny najzraniteľnejších ako sú napríklad: starší ľudia, muži a všeobecne ľudia s vážnymi ochoreniami, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka a obličkové ochorenia.
Existuje 135 potenciálnych kandidátov na vakcíny pre Covid-19, z ktorých 10 je už v štádiu klinických testov. Kluge povedal, že „môže trvať rok, rok a pol“, kým bude vakcína pripravená. Jedna vec je, samozrejme, účinnosť vakcíny, ale druhá je bezpečnosť ... Do chvíle kým budeme mať vakcínu musíme implementovať to, čo vieme."
Ukrajina rozložila korupčnú schému spojenú so spoločnosťou v ktorej bol Hunter Biden
Ukrajinskí predstavitelia zadržali hotovostný úplatok vo výške 6 miliónov dolárov. Toto bol doteraz najväčší úplatok v histórii krajiny a týkal sa prípadu, ktorý súvisí so zakladateľom Burisma Holdings, plynárenskej spoločnosti, ktorá dala...
Čítať ďalej
15 | 06 | 2020
|
Mário Martinka