Libanonská mena sa prepadá. Protestujúci vychádzajú do ulíc
Demonštrácie vypukli po celej krajine po tom čo libra voči americkému doláru padla na nové minimum, čím sa kúpna sila mnohých Libanoncov prakticky stratila.
Vo štvrtok v Libanone vypukla nová vlna protivládnych protestov ako odpoveď na neustále prehlbujúcu sa hospodársku krízu, píše
nytimes.com. Protestujúci zablokovali cesty, pálili pneumatiky a skandovali heslá proti politickej elite. Protesty v mnohých mestách a vo viacerých častiach hlavného mesta, v Bejrúte, sa nezdali byť koordinované, ale vypukli po tom, ako libanonská libra klesla na nové minimum voči americkému doláru, čím zničila kúpnu silu mnohých Libanoncov. Premiér Hassan Diab v piatok vyzval na núdzové zasadnutie kabinetu s cieľom riešiť krízu.
Libanon je sektárska demokracia s 5,5 miliónom ľudí, ktorá uviazla vo vzájomne prepojených politických a hospodárskych krízach. Už v jeseni minulého roku demonštranti odsúdili vodcov krajiny za desaťročia zlého riadenia a korupcie. Tieto protesty v októbri prinútili predsedu vlády Saada Haririho k rezignácií.
Karanténne opatrenia urýchlili hospodársky pokles krajiny. Podniky sa uzavreli, nezamestnanosť vystrelila a vláda smeruje k insolvencii. V marci sa krajine nepodarilo uskutočniť platbu za zahraničné dlhopisy vo výške 1,2 miliardy dolárov, čo je prvá takáto platobná neschopnosť v histórii Libanonu.
Nová vláda na čele s premiérom Diabom začala fungovať v decembri a rokuje s Medzinárodným menovým fondom o balíku pomoci vo výške niekoľkých miliárd dolárov. Neexistujú však žiadne známky toho, že by dohoda bola na spadnutie.
Nový Zéland vyliečil posledný prípad COVID-19 a ruší všetky obmedzenia týkajúce sa koronavírusu
Novozélandská premiérka, Jacinda Ardern, dnes vyhlásila, že všetky opatrenia proti šíreniu COVID-19, okrem uzatvorenia hraníc, budú v krajine od utorka zrušené, píše channelnewsasia.com
Čítať ďalej
08 | 06 | 2020
|
Mário Martinka
Veľká časť hnevu verejnosti sa zamerala na banky, ktoré uvalili prísne obmedzenia na výbery dolára, a na kolaps libanonskej libry, ktorú vláda po desaťročia udržiavala na hodnote 1 500 libier za 1 dolár, čo Libanoncom umožnilo používať tieto dve meny v každodennom platobnom styku. Hodnota libry na čiernom trhu už mesiace klesá a vo štvrtok dosiahla nové minimum: viac ako 5 000 libier za dolár, čo predstavuje 70% pokles hodnoty od októbra.
Štvrtkové protesty sa zdali byť spontánnym výbuchom hnevu občanov, ktorí sledujú, ako vláda opakovane nevykonáva potrebné reformy, výsledkom čoho hodnota ich platov a úspor klesá.
Podľa videí uverejnených na sociálnych sieťach sa v centrálnom Bejrúte zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí blokovali hlavnú dopravnú tepnu, zapaľovali ohne a skandovali proti sektárstvu. Ďalšie protesty vypukli v južných mestách Sidon a Nabatiyeh a na hlavnej diaľnici pozdĺž pobrežia Stredozemného mora.
Demonštranti v severnom Tripolise zapálili pobočku libanonskej centrálnej banky, pričom sa zrazili s bezpečnostnými silami, ktoré sa ich pokúsili rozptýliť slzným plynom.
Twitter ruší čínske účty spojené so šírením dezinformácií o Hongkongu a koronavíruse
Twitter už zrušil tisíce účtov spojených s Čínou. Tieto účty boli súčasťou „manipulatívnej a koordinovanej“ kampane zameranej na šírenie dezinformácií o rôznych témach vrátane hongkonských protestov a koronavírusu, píše...
Čítať ďalej
12 | 06 | 2020
|
Mário Martinka