O milosť doteraz Zuzanu Čaputovú požiadalo 1 379 ľudí
Prezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky.
Terajšia hlava štátu doteraz udelila milosť v piatich prípadoch, z toho trikrát podmienečne, čo je inštitút prezidentskej milosti tiež umožňuje. Z dát vyplýva, že ľudia sa na Zuzanu Čaputovú so žiadosťami o milosť obracajú výrazne viac ako to bolo pri jej predchodcovi Andrejovi Kiskovi (Za ľudí). Zverejnené údaje sú z 12. mája 2020.
Zuzana Čaputová sa funkcie prezidentky ujala 15. júna 2019 a v minulom kalendárnom roku ju požiadalo o milosť celkovo 879 ľudí. Jej predchodcu v roku 2019 takmer trojnásobne menej, teda 303 ľudí. Celkovo sa doteraz na prezidentku, za necelý rok čo je v úrade, obrátilo so žiadosťou o milosť 1 379 ľudí. Kým Kisku požiadal o milosť podobný počet ľudí, trvalo to takmer dva a pol roka.
Krajčí: Satan chce mať moc. Najvyššie pozície treba obsadiť kresťanmi
Božie deti by mali prevziať zodpovednosť za krajinu, povedal ešte pred nástupom do funkcie Marek Krajčí.
Čítať ďalej
30 | 05 | 2020
|
Peter Haluza
Rozdiel je aj v rozhodovaní o udelení milostí. Prezidentka za necelý rok vo funkcii udelila milosť päťkrát, zatiaľ čo jej predchodca počas celého svojho mandátu len šesťkrát.
Rekordérom pri udelení milostí v jednom volebnom období bol prvý slovenský prezident Michal Kováč. V rokoch 1993 až 1998 ich udelil 85. Jeho nástupca Rudolf Schuster v rokoch 1999 až 2004 udelil 75 milostí, Ivan Gašparovič za dve volebné obdobia 28.
Prezident Slovenskej republiky má právo odpustiť či zmierniť právoplatne uložený trest alebo zahladiť odsúdenie, a to prostredníctvom udelenia individuálnej milosti alebo amnestie. Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti, môže prezident rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin. Počas konania pri žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu. Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne.
Nový dôvod na odvolanie šéfa prokuratúry vyvoláva otázky o možnom politickom zneužití
Generálny prokurátor by mohol byť odvolaný vtedy, keď prestane svoju funkciu vykonávať „riadne, čestne, nezávislé a nestranne“. Ide o novú podmienku ako dosiahnuť prípadný odchod šéfa prokuratúry v novele zákona o prokuratúre. S návrhom prišli...
Čítať ďalej