V kauze šekov predsedu ĽSNS vypovedali kňaz aj poslanec
Kňaz J. Kemp vo svojej výpovedi v kauze kontroverzných šekov uviedol, že na podujatie, ktoré sa uskutočnilo 14. marca 2017 Banskej Bystrici, odporučil jednu rodinu.
Kňaz Jozef Kemp ako aj poslanec a spevák Ondrej Ďurica (ĽSNS) vypovedali dnes pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku v kauze sporných šekov predsedu strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana K.
Kňaz J. Kemp, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Jarovciach, vo svojej výpovedi uviedol, že na podujatie, ktoré sa uskutočnilo 14. marca 2017 Banskej Bystrici, odporučil jednu rodinu. Tá od vtedajšieho predsedu Banskobystrického kraja obdržala finančnú pomoc. Sám sa však podujatia nezúčastnil a vie o ňom len z rozprávania. „Jednalo sa o spomienkovú akciu na vznik prvej Slovenskej republiky,“ povedal. O problematickej symbolike však podľa vlastných slov nič nevie.
Ďurica, ktorý je poslancom za ĽSNS v parlamente, sa na akcii zúčastnil ako spevák. „Ja som tam počas vystúpenia v takej unpluggedovej (akustickej) forme zaspieval asi tri piesne zo svojho repertoáru,“ povedal Ďurica s tým že za vystúpenie nežiadal honorár. Spolu s ním na akcii vystupoval napríklad folklórny súbor alebo recitátori, pričom on sám mal dojem, že publikum tvoria najmä úradníci a krajskí poslanci.
Dôkazom v kauze šekov je aj verdikt o rozpustení Slovenskej pospolitosti, tvrdí súd
Prokuratúra v kauze kontroverzných šekov, v ktorej obžalobe čelí predseda politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian K., zahrnula medzi dôkazy aj verdikt Najvyššieho súdu (NS) SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti -...
Čítať ďalej
Svedok tiež uviedol, že väčšinu času, keď nevystupoval, trávil v zákulisí, preto sa nevie vyjadriť k všetkým detailom. Prokurátor mal na svedka viaceré otázky o jeho pôsobení v kapele Biely odpor. Sudkyňa ich však nepripustila, keďže sa nevzťahujú na prejednávaný skutok.
Súd zamýšľal vypočuť aj ďalšieho hudobníka, konkrétne Jaroslava Pagáča známeho ako „Reborn“. Ten však odmietol vypovedať s tým, že by si mohol spôsobiť trestné stíhanie.
Predseda ĽSNS Marian K. čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.
Dôchodkový strop by mohol byť individuálny, 13. dôchodky ostanú, tvrdí Krajniak
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) uisťuje, že sa štát nechystá rušiť 13. dôchodky. Podľa neho by však v sociálnej oblasti malo nastať viacero zmien, medzi ktoré patrí aj prehodnotenie stropu odchodu do dôchodku....
Čítať ďalej
28 | 05 | 2020
|
Jaroslav Fabok
Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur. Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.
Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora. Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
Boris Kollár je múdry ako Kráľovná Kolobežka
Boris Kollár a jeho hnutie sú stelesnením dokonalého paradoxu.
Čítať ďalej
28 | 05 | 2020
|
Aneta Leitmanová