Ústavný súd zastavil konanie v časti návrhu poslancov Smeru-SD
Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR) dnes na neverejnom zasadnutí pléna uznesením rozhodol o zastavení konania v časti týkajúcej sa zákona o elektronických komunikáciách, ktoré podala skupina 34 poslancov strany Smer-sociálna demokracia. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Senaj z Kancelárie Ústavného súdu SR.
ÚS SR prijal 13. mája návrh skupiny poslancov Smeru-SD na ďalšie konanie a zároveň pozastavil účinnosť dotknutých ustanovení zákona o elektronických komunikáciách. Pár dní na to, 18. mája, však Národná rada Slovenskej republiky prijala novelu zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá okrem iného novelizovala napadnuté ustanovenia zákona o elektronických komunikáciách.
Podľa ustanovenia o Ústavnom súde Slovenskej republiky platí, že ústavný súd konanie o súlade právnych predpisov zastaví, ak preskúmavaný právny predpis stratí platnosť pred vyhlásením nálezu vo veci.
„Ústavný súd, rešpektujúc svoju doterajšiu judikatúru, dospel k záveru, že v dôsledku prijatých zmien bola pôvodne napadnutá právna úprava nahradená novou úpravou, vzhľadom na čo pôvodne napadnutá právna úprava materiálne stratila platnosť a tým aj účinnosť. Zároveň, vychádzajúc z princípu viazanosti návrhom na začatie konania, ústavný súd konštatuje, že nová právna úprava nemôže byť v tomto konaní predmetom jeho meritórneho prieskumu. Na základe uvedeného preto ústavný súd predmetné konanie v dotknutej časti zastavil,“ uviedol Ústavný súd.
Ak sa má o niečom v strane hlasovať, tak o dohode Fica a Pellegriniho, hovorí Kaliňák
Podpredseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Kaliňák hovorí, že neporozumel výzve Petra Pellegriniho, aby Robert Fico odišiel z čela strany. Ak sa má podľa Kaliňáka o niečom v strane hlasovať, tak o spoločnej dohode Fica a...
Čítať ďalej
Národná rada Slovenskej republiky schválila 25. marca vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19.
Na základe tohto zákona získal Úrad verejného zdravotníctva pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva. Cieľom zákona je podľa vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (OĽaNO) identifikovať chorých a ochrániť potencionálne nakazených, nie sledovať ľudí.
Skupina 34 poslancov za stranu Smer–SD, zastúpení advokátom Robertom Kaliňákom (Smer-SD), podala 14. apríla návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR o tomto zákone. Poslanci Smeru-SD zároveň ústavný súd žiadali o okamžité pozastavenie účinnosti tohto zákona.
Slovensko podľa Klusa víta návrh komisie na plán obnovy, získať by sme z neho mohli miliardy eur
Slovensko víta návrh Európskej komisie, ktorá v stredu predstavila plán ekonomickej obnovy Európskej únie po pandémii koronavírusu s dodatočným fondom v sume 750 miliárd eur.
Čítať ďalej