V Smere-SD dochádza k vnútorným pohybom. Fico potrebuje uskutočniť zásadnú zmenu, tvrdí Ruman
V opozičnej strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) dochádza k hmatateľným vnútorným pohybom.
Predseda strany Robert Fico pochopil, že ak chce, aby si Smer-SD udržal svoje preferencie a on svoju predsednícku stoličku, potrebuje so stranou uskutočniť zásadnú zmenu, doslova obrat a nasmerovať ju „doľava“. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman.
Fico vo štvrtok 21. mája kritizoval členov predsedníctva a poslancov za ich verejné vyjadrenia k situácii v strane. V liste, ktorý im adresoval, ich okrem iného dôrazne žiada, aby sa zdržali verejných vyhlásení o vnútornom živote strany.
Kritizuje ich za odchod Podmanického, hovorí o
„odsúdeniahodnej politickej naivite“ a vyhlasuje, že
„natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru“ bude považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD. Podpredseda strany Peter Pellegrini poukázal na to, že odmieta umlčať v strane čoraz intenzívnejšie kritické hlasy. Nepriamo tým vyjadril nesúhlasné stanovisko s názorom Fica.
USA a Čína sa blížia k "pokraju novej studenej vojny"
Okrem devastácie spôsobenej novým koronavírusom sa v USA šíri aj politický vírus, povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang I.
Čítať ďalej
Podľa politológa sa ukazuje, že v samotnej strane stúpa napätie medzi Ficom a Pellegrinim a atmosféra je dusnejšia než sa zdá. Nepriamo to podľa neho dokazuje aj spomínaná Ficova kritika spolupartajníkov. „
Vyzerá to tak, že v blízkej dobe bude najdôležitejším momentom voľba predsedu strany. Od nej sa bude odvíjať aj ďalší vývoj. Scenárov sa ponúka viac, ale krok usilovať sa robiť reálnu ľavicovú a sociálnu politiku na Slovensku, môže byť z hľadiska udržania preferencií správnym ťahom,“ priblížil Ruman.
Za otázne považuje, prečo s tým Fico prichádza „až teraz, keď mal niekoľko rokov na to, aby k transformácii strany postupne došlo“. „A takisto, je na mieste otázka, či je ešte Fico schopný vzbudiť v občanoch zápal, aby nabudúce volili ‚nový ľavicový‘ Smer,“ zamýšľa sa politológ.
Dôkazom, že v Smere-SD dochádza k akýmsi vnútorným pohybom je aj odchod Jána Podmanického zo strany. Ten spolu Mariánom Kérym minulý týždeň ohlásil zámer vytvoriť s Tomášom Tarabom a Filipom Kuffom (obaja ĽSNS) v parlamente platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.
B. Gröhling garantuje, že platy učiteľov klesať nebudú
Minister školstva by chcel začať odmeňovať aj profesne starších učiteľov.
Čítať ďalej
Vo vedení strany Smer-SD sa to však nestretlo s prílišným pochopením. Podmanického a Kéryho kritizovali podpredsedovia strany Peter Pellegrini, Richard Raši či Peter Žiga, ktorý ich dokonca vyzval k odchodu zo strany. Podmanický následne v reakcii na to zo strany odišiel, Kéry v nej naďalej zotrval.
Ruman prízvukoval, že blízkosť ku konzervatívnym hodnotám v sebe Podmanický s Kérym neobjavili „zo dňa na deň“. Ozrejmil, že takéto hodnotové postoje v sebe museli mať dlhšie a možno ich zastávajú už od vstupu do strany Smer-SD, len o nich nikomu o nepovedali.
„Prejavili sa až teraz, pretože na to boli objektívne podmienky a príčiny. Reakcie niektorých predstaviteľov Smeru-SD sú pochopiteľné, pretože takéto konanie sa vymyká politicko-hodnotovému rámcu, ktorý strana vo veľkej miere zastáva. Taktiež to vypovedá o tom, že v strane dochádza k hmatateľným vnútorným pohybom,“ vysvetlil Ruman.
Politológ sa domnieva, že Podmanický bude ako nezaradený poslanec parlamentu ticho podporovať niektoré konzervatívne kroky, respektíve súhlasiť s politicko-hodnotovými postojmi niektorých poslancov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorí sú kmeňovými členmi strany Kresťanská demokracia - Život a prosperita (KDŽP).
„Tým, že ĽSNS pred voľbami nabrala kandidátov aj z iných politických strán, vrátane KDŽP, vznikla po voľbách v parlamente skôr frakcia ako homogénny poslanecký klub. A to je aj odpoveď na to, prečo chceli Podmanický s Kérym vytvoriť platformu práve s časťou tejto frakcie. Podmanický s Kérym majú skôr možno bližšie ku KDŽP ako k ostatným členom ĽSNS,“ uzavrel Ruman.