Napriek mäkkým protivírusovým opatreniam je Švédsko vo „veľmi hlbokej hospodárskej kríze“
Reakcia Švédska na Covid-19 ponechala veľkú časť ekonomiky otvorenú. Napriek tomu krajina teraz smeruje k najhoršej recesii od druhej svetovej vojny.
Najväčšia škandinávska ekonomika sa tento rok prepadne o 7%, uviedla v utorok ministerka financií Magdalena Anderssonová. Krátko po tom, čo prehovorila, dlhový úrad odhalil historický tridsaťnásobný nárast pôžičiek na pokrytie mimoriadnych výdavkov pri rekordných stratách pracovných miest. Samostatný prieskum ukázal, že 40% firiem vo švédskom sektore služieb sa teraz bojí bankrotu, píše
bloomberg.com Dochádza k špekuláciám o kontroverznom modeli Švédska, s ktorým bojuje proti šíreniu koronavírusu. Aj keď krajina zaznamenala oveľa viac úmrtí na Covid-19 ako jej severskí susedia, niektorí sa domnievali, že by mohla trpieť aspoň menšími ekonomickými problémami. Posledné údaje však túto myšlienku spochybňujú.
Po viac ako dvoch mesiacoch karantény sa dnes Slovensko otvára
Na Slovensku sa v rámci uvoľňovania opatrení prijatých pre pandémiu nového koronavírusu otvárajú ďalšie prevádzky. Povoľujú sa tiež hromadné podujatia do 100 ľudí. Zároveň sa zmierňujú pravidlá nosenia rúšok v exteriéri. Vyplýva to z opatrení,...
Čítať ďalej
20 | 05 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR
Anderssonová uviedla, že krajina teraz prechádza „veľmi hlbokou hospodárskou krízou“. Uviedla tiež, že „hlboký pokles hospodárstva sa deje rýchlejšie, ako sme očakávali.“ Marten Bjellerup, hlavný ekonóm dlhového úradu v Štokholme, tvrdí, že si myslí, že Švédsko sa bude mať „o niečo lepšie“ ako ostatné krajiny, ale uznal, že „rozdiel je minimálny“.
Švédsky model
Švédsko počas pandémie nechalo otvorené obchody, reštaurácie, telocvične a školy a zároveň povzbudzovalo občanov, aby používali zdravý rozum a dodržiavali dištančné pokyny. Ekonomika závislá od obchodu však nedokázala vydržať globálny šok spôsobený rozsiahlymi karanténnymi opatreniami inde vo svete.
„Ekonomika bude obmedzená oživením zvyšku kontinentu vzhľadom na závislosť od vonkajšieho dopytu,“ uviedol David Oxley z Capital Economics. Približne polovica švédskeho HDP pochádza z vývozu a niektoré z jeho najznámejších spoločností, ako sú Volvo Cars a Electrolux, museli zrušiť tisíce pracovných miest v dôsledku zanikania dopytu.
Španielska vláda spustí základný príjem. Peniaze rozdá státisícom chudobných
Základný príjem, ktorý zavádza ľavicová španielska vláda, má pomôcť až 100-tisícom domácností. Zákon má byť schválený do konca mája. O zmenách v španielskom systéme pomoci najchudobnejším informuje portál Aktuálně.cz s odvolaním sa na denník El...
Čítať ďalej
20 | 05 | 2020
|
Jaroslav Fabok
Udržateľná stratégia
Švédska vláda dala najavo, že jej stratégia boja proti Covid-19 nie je o tom, aby sa ekonomika postavila pred životy ľudí. Špičkový epidemiológ Anders Tegnell namiesto toho tvrdí, že jeho prístup k riešeniu vírusu je udržateľnejší. Tvrdí, že vírus tu pravdepodobne bude dlhodobo.
Tegnellovu teóriu Švédi všeobecne akceptujú a získala určitú podporu od Svetovej zdravotníckej organizácie. Michael Ryan, ktorý riadi program WHO pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia, nedávno povedal: „Ak máme dosiahnuť nový normál, Švédsko predstavuje v mnohých ohľadoch budúci model.“
Skúsenosti zo Švédska však naznačujú, že držanie otvoreného hospodárstva počas pandémie môže mať veľmi málo ekonomických výhod. Na otázku, či by sa Švédsko mohlo zotaviť, minister financií Andersson povedal: „Zdá sa, že v súčasnosti to nie je veľmi pravdepodobné. Očakávame natiahnutý scenár. “
Počas „karanténnych opatrení“ prišlo do Británie vyše 1000 nelegálnych migrantov.
Odkedy krajina v marci zaviedla karanténne opatrenia, dorazilo na britské pobrežie viac ako 1 000 nelegálnych migrantov. Pašeráci ľudí využívajú koronavírus na to aby priviezli zvýšené množstvo maloletých bez sprievodu.
Čítať ďalej
18 | 05 | 2020
|
Mário Martinka