Štát zvažuje alternatívy štátnej karantény
Štátne karantény sú preplnené, uvažuje sa o použití mobilnej aplikácie. Minister zdravotníctva informoval aj o preplácaní testov na koronavírus pre operáciami.
O možnosti nahradiť štátnu karanténu inteligentnou karanténou prostredníctvom mobilnej aplikácie budú odborníci diskutovať v pondelok (11. 5.). Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), podľa ktorého by takáto alternatíva mala zmysel.
"Myslím si, že to určite má zmysel, keďže záujem Slovákov, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko, vidíme na našich hraniciach. Štátne karantény sú preplnené. Potrebovali sme nájsť spôsob riešenia, ako bude táto krajina fungovať ďalšie týždne, možno mesiace," komentoval Krajčí s tým, že v súčasnosti je zákon u právnikov jeho rezortu.
Náklady na nútený pobyt v štátnej karanténe musia občania podľa zákona zaplatiť
Fyzické osoby musia podľa zákona uhradiť náklady, ktoré štátu vzniknú v súvislosti s umiestňovaním osôb do karanténnych zariadení. Uviedlo to Ministerstvo vnútra SR (MV SR) vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal tlačový odbor rezortu....
Čítať ďalej
Uviedol, že uvažoval o využívaní rýchlotestov na hraniciach. Tento návrh Krajčímu zatiaľ ústredný krízový štáb neodobril. Spomenul tiež, že vo viacerých domovoch sociálnych služieb vykonávajú testy na nový koronavírus. O ich výsledkoch bude rezort zdravotníctva informovať.
Krajčí rovnako uviedol, že má k dispozícii štúdiu, podľa ktorej by sa dalo uvažovať o skoršom otvorení napríklad predškolských a školských zariadení. Zdôraznil však, že aj toto najprv musí prediskutovať s odborníkmi.
Šéf rezortu zdravotníctva takisto dodal, že v prípade, ak indikujúci lekár žiada od pacienta pred operáciou test na ochorenie COVID-19, ten si ho môže následne refundovať cez verejné zdravotné poistenie.
Kontroly na hraniciach sa predĺžia do 27. mája
Vláda rozhodla o druhom predĺžení kontrol na hraniciach, opatrenie je možné opakovane predĺžiť o ďalších 20 dní.
Čítať ďalej