Vedci identifikovali stovky mutácií nového vírusu
06 | 05 | 2020 I SITA

Predbežný výskum zo Spojených štátov naznačuje, že jedna konkrétna mutácia - D614G - sa stáva dominantnou a mohla by ochorenie spraviť infekčnejším a možno závažnejším.


Vedci v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii identifikovali stovky mutácií nového vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Nikto však zatiaľ nezistil, čo to bude znamenať pre jeho šírenie medzi ľuďmi a aká efektívna by mohla byť v závislosti od toho potenciálna vakcína.

Vírusy mutujú - taká je skutočnosť. Otázkou je, ktorá z týchto mutácií reálne ovplyvňuje závažnosť alebo nákazlivosť ochorenia. Predbežný výskum zo Spojených štátov naznačuje, že jedna konkrétna mutácia - D614G - sa stáva dominantnou a mohla by ochorenie spraviť infekčnejším a možno závažnejším. Zatiaľ to však nepreskúmali iní vedci a ani to nebolo oficiálne zverejnené.

Monitorovanie malých zmien štruktúry vírusu je dôležité pre pochopenie spôsobu vývoja vakcíny. Vírus chrípky napríklad mutuje tak rýchlo, že mu je vakcínu potrebné každoročne prispôsobovať tak, aby zodpovedala konkrétnemu cirkulujúcemu kmeňu.

Nemeckí vedci objavili protilátky, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu koronavírusu
Vedci objavili protilátky, ktoré blokujú vstup koronavírusu do buniek a poskytujú tak potrebný "štít" ťažko chorým pacientom. Aj keď nejde o liek alebo vakcínu, stále je to významný vývoj, informuje portál RT. Čítať ďalej
06 | 05 | 2020 | Marek Molnár