Slovenský mobilný operátor si chce v čase krízy od zahraničných Slovákov viac pýtať za roaming

Podľa europoslankyne Miriam Lexmann jeden zo slovenských mobilných operátorov v tomto období cez SMS správy upozorňuje, že pokiaľ zákazník počas nasledujúcich 14 dní nezmení svoju spotrebu a prítomnosť v SR, ktorá má byť dlhšia ako v EÚ, môže mu byť účtovaný príplatok.


Jeden zo slovenských mobilných operátorov si chce od Slovákov zostávajúcich v zahraničí pýtať v čase koronakrízy viac za roaming. Ako uviedla pre agentúru SITA slovenská europoslakyňa Miriam Lexmann, dôcovom je porušovanie pravidla o tzv. primeranom využívaní.

"Zatiaľ čo štát vyzýva Slovákov v zahraničí, aby pre plné karanténne tábory necestovali domov, jeden z mobilných operátorov pôsobiacich na Slovensku im chce spoplatniť roaming vyššou sadzbou, ak sa nevrátia alebo nezmenia spotrebu dát či prevolaných minút," upozornila Lexmann, podľa ktorej je takéto konanie v čase koronakrízy nepochopiteľné a bez citu k situácii.

Podľa europoslankyne jeden zo slovenských mobilných operátorov v tomto období cez SMS správy upozorňuje, že pokiaľ zákazník počas nasledujúcich 14 dní nezmení svoju spotrebu a prítomnosť v SR, ktorá má byť dlhšia ako v EÚ, môže mu byť účtovaný príplatok.

Trasovanie nakazených ľudí na Slovensku bude funkčné počas niekoľkých dní
Trasovanie ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus bude funkčné počas niekoľkých dní. Potvrdila to vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Ako dodala, od stredy (6. 5.), respektíve od štvrtka (7. 5.), sa má... Čítať ďalej
05 | 05 | 2020 | SITE


Uvádzaný dôvod na navýšenie roamingu, čiže porušovanie pravidla o tzv. primeranom využívaní, podľa Miriam Lexmann naozaj existuje. „Ustanovenie o primeranom využívaní roamingu v nariadení Európskeho parlamentu a Európskej rady z roku 2015 naozaj existuje,“ vysvetlila postup mobilného operátora Lexmann, ktorá je členkou výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci.

„Ak však dnes vedia pomáhať banky odkladaním termínu splátok, alebo štát posúvaním termínu platby daňových priznaní, prečo nemôže aj mobilný operátor uľahčiť situáciu Slovákom v zahraničí neuplatnením si tohto pravidla?,“ pýta sa europoslankyňa.

Pritom práve telekomunikačný sektor je jeden z mála, ktorý nie je podľa nej následkom krízy oslabený. "Naopak, v súčasnej situácii využívajú občania internetové dáta, SMS správy či telefónne hovory vo zvýšenej miere, aby tak nahradili obmedzený osobný kontakt. Som presvedčená, že Slováci v zahraničí túto krízovú situáciu nezneužívajú, len sa nemôžu vrátiť domov a chcú zostať v kontakte s blízkymi. Ak ich štát SMS správou navyše vyzýva, aby svoj návrat zvážili z dôvodu plných karanténnych centier, je tento prístup operátora o to viac nepochopiteľný a dovolím si povedať, že aj nemiestny,“ uzatvára Miriam Lexmann.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj telekomunikačných operátorov.

Na získavanie údajov od mobilných operátorov o občanoch je smernica, Slovensko má problém
Využívanie mobilných dát s cieľom zmapovať šírenie ochorenia COVID-19 musí byť v súlade s pravidlami Európskej únie (EÚ) na ochranu údajov a súkromia, vyhlásil tento týždeň predseda výboru pre občianske slobody. Čítať ďalej
11 | 04 | 2020 | Peter Haluza, SITA, TASR