Nemeckí vedci objavili protilátky, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu koronavírusu
Vedci objavili protilátky, ktoré blokujú vstup koronavírusu do buniek a poskytujú tak potrebný "štít" ťažko chorým pacientom. Aj keď nejde o liek alebo vakcínu, stále je to významný vývoj, informuje portál RT.
"Je to jednoznačne prelom, ktorý ukazuje, že sme na správnej ceste k vývoju vakcíny proti Covid-19," uviedol virológ a profesor Luka Cicin-Sain.
„Pri opakovaných experimentoch sme dokázali, že tento výsledok je udržateľný,“ dodal profesor.
Cicin-Sain a jeho tím analyzovali 6 000 rôznych ľudských protilátok a našli viac ako 750, ktoré zabránili ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Protilátky v súčasnosti podstupujú ďalšie testovanie na bunkových štruktúrach.
„Som nesmierne šťastný z tohto veľkého úspechu výskumných pracovníkov v Dolnom Sasku, ktoré dávajú nádej na lepšie výsledky liečby Covid-19,“ uviedol minister vedy Dolného Saska Bjorn Thumler.
Vedci pritom nevyrábajú vakcínu ani liek, ale namiesto toho potenciálne účinnú liečbu ťažko chorých pacientov s koronavírusom, ktorá funguje na princípe „takzvanej pasívnej imunizácie“, uvádza Stefan Dübel z Technickej univerzity v Braunschweig, pričom dodal, že „účinok je okamžitý a protilátky odstraňujú vírusový potenciál.“
Tím, ktorý pracoval v spolupráci s biotechnologickou spoločnosťou Yumab, dúfa, že klinické testovanie sa začne na jeseň.
Európski lídri plánujú dať na vyvinutie vakcíny 7,5 miliardy eur
Vedúci európski predstavitelia by chceli prostriedky získané na vakcínu využiť na „bezprecedentnú globálnu spoluprácu medzi vedcami a regulátormi, priemyslom a vládami, medzinárodnými organizáciami, nadáciami a zdravotníckymi...
Čítať ďalej
04 | 05 | 2020
|
Timotej Dudka