Vyše 430-tisíc Slovákov trpí materiálnym nedostatkom
Na Slovensku je aktuálne 16,3 % rodín pod hranicou chudoby, čo predstavuje 872-tisíc ľudí.
Slovákov trpiacich materiálnym nedostatkom podľa analytičky pribúda. Vyše 430-tisíc Slovákov trpí materiálnym nedostatkom. Nemôžu si dovoliť kúpiť auto, telefón či práčku. Majú problém čeliť nečakaným finančným výdavkom alebo si nemôžu dovoliť udržiavať doma primerané teplo. Slováci skončili na nelichotivom ôsmom mieste spomedzi 27 krajín Európskej únie v rebríčku tzv. materiálnej deprivácie. Medziročne sa prepadli až o dve miesta, pričom len za jeden rok pribudlo v tejto skupine ďalších 50-tisíc ľudí.
"Ľudia, ktorí trpia materiálnou depriváciou, si napríklad nemôžu dovoliť ísť ani raz za rok na jednotýždňovú dovolenku mimo domu alebo jesť mäso či rybu aspoň každý druhý deň. Majú nedoplatky spojené s hypotékou alebo nájomným, úhradou za energie alebo splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek" približuje analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Táto situácia sa vlani podľa nej medziročne zhoršila. "Očakávame, že pre súčasnú situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu, sa počet ľudí v materiálnej deprivácii môže opäť navyšovať," povedala Buchláková.
Rodinkárstvo nevymizlo ani za Matoviča napriek tomu, že ho kedysi kritizoval
„Najhorší stupeň politických nominácií, ktoré spôsobujú výrazný úpadok pri riadiacich mechanizmoch uplatňovaných v štáte“. Tak kedysi členovia OĽaNO označovali rodinkárstvo. Ako je to teraz, zisťoval týždenník Plus 7...
Čítať ďalej
29 | 04 | 2020
|
Slávka Cigáňová
Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat v roku 2019 až 5,6 % Európanov, teda približne 24 miliónov ľudí, trpelo materiálnou depriváciou. V medziročnom porovnaní sa v únii znížil počet ľudí v tejto kategórii o približne sedem miliónov.
"Tzv. materiálna deprivácia dosiahla svoj vrchol v roku 2012, keď bolo takto ohrozených až 10 % Európanov. V krajinách ako Taliansko či Španielsko, ktoré sú aktuálne najviac ohrozené pandémiou koronavírusu, však očakávame zvýšenie materiálnej deprivácie obyvateľstva," uviedla Buchláková.
Na Slovensku sú najohrozenejšou skupinou nezamestnaní (58,3 %). Iba 9 % zamestnaných čelí riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu. V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú v ohrození ľudia, ktorí majú deti (18,9 %), nakoľko majú vyššie mesačné výdavky. Na Slovensku je aktuálne 16,3 % rodín pod hranicou chudoby, čo predstavuje 872-tisíc ľudí.
Majitelia peňazí sú pripravení zmeniť pravidlá hry (Leonid Savin)
Komentár Leonida Savina (Fond strategickej kultúry)
Čítať ďalej
03 | 05 | 2020
|
Iveta Machová