Konšpirátori.sk sú vyslovene boľševický projekt, hovorí Baránek
02 | 05 | 2020 I Redakcia HD

Rozhovor s Jánom Baránkom priniesol Denník S


Metódy, aké používa portál konšpirátori.sk sú v demokratickej spoločnosti neprijateľné


Odporúčal by som Konšpirátorom.sk nech si naštudujú patričnú literatúru, lebo toto čo používajú, sú boľševické metódy. Ja som toto zažil za komunistov, keď ma kovaní ŠtBáci poučovali, čo je a čo nie je správny názor. Majiteľov pravdy sme tu mali 40 rokov a metódy, ktoré oni používajú, s tým, že v ich komisii sú dokonca aj aktívni novinári, sú absolútne neprijateľné v demokratickej spoločnosti, povedal pre Denník S politický analytik Ján Baránek.

Portál Konšpirátori.sk zaradil Denník S na zoznam konšpiračných médií bez toho, aby poskytol príklad akejkoľvek dezinformácie, ktorá sa na našom webe nachádza. Členom poroty, ktorá nadpolovičnou väčšinou hlasovala za zaradenie Denníka S na zoznam, je aj novinár Denníka N Filip Struhárik, ktorý sa zároveň postaral o to, aby Facebook stiahol stránku Denníka S zo svojej platformy. Čo si myslíte o tom, že takýto zoznam vôbec existuje?

Poviem vám asi niečo úplne iné, ako čakáte. Je úplne jedno či vás niekam zaradili alebo nie, pretože toto sú samozvanci, ktorí si v rámci konkurenčného, ale aj ideologického boja, vytvorili nejakú skupinu, kde sami seba – v ponímaní tradičnej logiky tautologicky, potvrdili, že oni sú tí praví a osvietení, ktorí majú právo rozhodovať, kto je tu konšpirátor a kto nie je.
Nie je to, ale nebezpečné, že niekto môže bez akýchkoľvek argumentov takto zaraďovať médiá na akýsi zoznam?

To už je ale záležitosť pre dotknuté subjekty a myslím, že tie by sa mali brániť trestným oznámením, lebo Konšpirátori.sk to nie je nijaká štátom legitimizovaná kontrolná skupina alebo niečo podobné. To je samozvaná skupina, ktorá si povedala, že ide na Slovensku klasifikovať, kto je a nie je konšpirátor. Pritom samotný pojem, čo je konšpiračná správa je veľmi zložitý, dynamický, obsahuje v sebe aj vektor času. Sú o ňom celé knihy.

Odporúčal by som Konšpirátorom.sk nech si naštudujú patričnú literatúru, lebo toto čo používajú, sú boľševické metódy. Ja som toto zažil za komunistov, keď ma kovaní ŠtBáci poučovali, čo je a čo nie je správny názor. Majiteľov pravdy sme tu mali 40 rokov a metódy, ktoré oni používajú, s tým, že v ich komisii sú dokonca aj aktívni novinári, sú absolútne neprijateľné v demokratickej spoločnosti. Keďže nemôžu vydávať zákony, tak to slúži ako chabý pokus o nejaký „náhubkový mechanizmus“ na odstránenie konkurencie. Čo je najhoršie, na odstránenie ideologickej konkurencie. Toto je vyslovene boľševický projekt.
Čo by ste v takejto situácii odporúčali?

Dotknutým odporúčam podať trestné oznámenie, pretože toto môže poškodzovať vaše obchodné záujmy, vašu povesť a tak ďalej. Toto je na trestné oznámenie a nie na to, aby ste vraveli: „Stiahnite nás z tej stránky“. Takáto komunikácia vôbec nie. Toto je na trestné oznámenie, pretože je tu skupina ľudí, ktorá samú seba zadefinovala ako arbitrov a hrozí, že verejne môže reálne poškodzovať záujmy a povesť okolia.

Okrem komunistov som podobné konanie zažil v časoch tzv. „mečiarizmu“. V tých rokoch som bol predsedom „Komisie na ochranu novinárov“ pri SSN. Každoročne sme vydávali „Správu o slobode slova a médií na Slovensku“. Tieto správy preberalo napr. aj CNN, Washington Post, BBC a pod. Paradoxne, aj vtedy v komisii, sme riešili podobné prípady. Aj druhá „mečiarovská“ strana totiž iniciatívne vytvárala takéto samozvané skupinky arbitrov a verejne hodnotila svojich oponentov. Marginalizovala, ostrakizovala a pod.

Toto mi pripadá veľmi podobné. Až na to, že oni tvrdia, že im ide o to, aby sa niektoré značky nekompromitovali kupovaním reklamného priestoru na konšpiračných stránkach. No, keby ušetrené peniaze išli na onkológiu, alebo hladujúcim do Afriky a pod, veril by som im. Z toho, čo viem, mám ale iný pocit, a ten mi evokuje, že tu ide možno o nekalé praktiky v obchodnej súťaži, možno o pokračovanie kultúrnej vojny s konzervativizmom, ale zaiste o snahy „patentovať si“ právo na jedinú správnu pravdu. Toto bolo v nacizme, fašizme, komunizme. Komu záleží na slobode a demokracii, nesmie sa s niečím podobným stotožniť, naopak. Ale to už je aj prípadne vec pre prokuratúru, resp. vyšetrovacie orgány. Nie som však právnik…

Ešte jednu vec ale musím dodať. Je asi reálne, že zadefinovali aj nejaké konšpiračné weby. Ale to sa skrátka takto robiť nemôže. Lebo tu nie je ošetrená najväčšia hrozba. Hrozba ideologicky motivovaného vydierania. A to už je ďaleko, ďaleko za hranicami. Pri Pchjongjangu.
Nemali by byť hodnotenia komisií Konšpiratori.sk aspoň verejne dostupné a podložené argumentmi?

Z toho, čo som povedal vyplýva, že nie. Viete, keď si Janíčko, Marienka a Ježibaba vytvoria komisiu a začnú posudzovať krasokorčuľovanie, mne je úplne jedno, aké kritéria si zadali. Lebo sú irelevantní. Je to skrátka nejaký zhluk ľudí, ktorí si povedali, že idú niečo hodnotiť. To tu dnes môže urobiť ktokoľvek.

Prečo Sokrates neuznával demokraciu ?
Demokracia sa považuje za najlepšiu formu vlády. Je to najlepšie zriadenie aké sme vymysleli. Ale je to v skutočnosti tak ? Skúsme sa zamyslieť nad myšlienkami Sokrata na túto tému. Čítať ďalej
02 | 05 | 2020 | Mário Nachtmann