Svetoví lídri spustili plán na urýchlenie výskumu liečby COVID-19. USA sa odmietli zapojiť!
Svetoví lídri sa v piatok zaviazali urýchliť proces testov, výskumu liekov či vakcín na COVID-19 a zdieľať ich po celom svete. USA sa však odmietli zúčastniť tejto iniciatívy, informuje portál Reuters.
Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová či juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa boli medzi lídrami, ktorí sa pripojili k videokonferencii, aby sa zúčastnili na tom, čo WHO označilo ako „zásadnú spoluprácu“ v boji proti súčasnej pandémii.
Cieľom je urýchliť vývoj bezpečných a účinných liekov, testov a vakcín na prevenciu, diagnostikovanie a liečbu COVID-19, pľúcneho ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus a zabezpečiť tak rovnaký prístup k liečbe bohatým aj chudobným.
„Čelíme spoločnej hrozbe, ktorú môžeme poraziť iba spoločným prístupom,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, keď zahájil videokonferenciu. „Skúsenosti nám naznačujú, že aj keď sú k dispozícii nástroje, nie sú rovnako dostupné pre všetkých. Toto už nemôžeme dovoliť!“ Počas pandémie prasacej chrípky H1N1 v roku 2009 sa totiž vzniesla ostrá kritika, keď distribúcia vakcín nebola spravodlivá, pretože bohatšie krajiny jej boli schopné kúpiť viac.
Putin podpísal zákon, že dátum konca Druhej svetovej vojny sa mení na 3. septembra
Ruský prezident podpísal zákon, ktorým sa dátum konečného víťazstva nad Japonskom posúva z 2. na 3. septembra.
Čítať ďalej
25 | 04 | 2020
|
Preklad: Redakcia HD
„Musíme sa ubezpečiť, že ich dostanú ľudia, ktorí ich potrebujú,“ uviedol Peter Sands, vedúci globálneho fondu boja proti AIDS, tuberkulóze a malárii. „Je potrebné sa poučiť z AIDS. Pred tým, ako sa antiretrovírusové lieky stali široko dostupnými, zomrelo príliš veľa miliónov ľudí.“
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že cieľom sľubného globálneho úsilia bude 4. mája naýšený fond na urýchlenie prác na prevencii, diagnostike a liečbe tohto ochorenia o 7,5 miliárd eur. „Je to len prvý krok, ale v budúcnosti bude potrebné viac,“ uviedla na konferencii von der Leyenová.
WHO pridalo na globálny zoznam 9 nových vakcín z Ruska
Ruskí vedci vyvinuli deväť možných vakcín na Covid-19, ktoré sa majú použiť v globálnej štúdii, ktorá je tiež podporovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Všetkých deväť je v súčasnosti vo fáze predklinického hodnotenia, informuje portál...
Čítať ďalej
25 | 04 | 2020
|
Marek Molnár
K videokonferencii sa pripojili aj lídri z Ázie, Stredného východu a Ameriky, ale nezúčastnilo sa niekoľko veľkých a kľúčových krajín, vrátane Číny, Indie a Ruska.
Hovorca americkej misie v Ženeve uviedol, že Spojené štáty sa zapojiť odmietajú. „Aj keď sa USA nezúčastnili na predmetnom stretnutí, nemali by byť pochyby o našom pokračujúcom odhodlaní riešiť globálne zdravotné záležitosti vrátane súčasnej krízy COVID,“ uviedol e-mailom. „Stále sme hlboko znepokojení efektívnosťou WHO, keďže jej hrubé zlyhania spôsobili súčasnú pandémiu,“ uviedol neskôr.
Americký prezident Donald Trump obviňuje WHO z toho, že pomaly reaguje na vypuknutie pandémie a „zameriava sa na Čínu“. Následne oznámil pozastavenie financovania WHO.
Čínski agenti v USA strategicky šírili paniku okolo pandémie koronavírusu
Portál Breitbart informuje o šiestich nemenovaných amerických úradníkoch, ktorí tvrdia, že čínski agenti šírili paniku obklopujúcu novú pandémiu koronavírusu schválne a strategicky.
Čítať ďalej
24 | 04 | 2020
|
Timotej Dudka
Tedros neustále obhajoval to, ako WHO zaobchádza s pandémiou a opakovane sa zaviazal vykonať postpandemické opatrenia, ako to organizácia urobila so všetkými krízami. Medzi tými, ktorí vyjadrili silnú podporu WHO, boli Makron, Merkelová, Ramaphosa a španielsky premiér Pedro Sanchez.
Macron vyzval všetky krajiny G7 a G20, aby sa tejto iniciatívy zúčastnili a dodal: „A dúfam, že sa nám podarí zmieriť túto spoločnú iniciatívu ako s Čínou, tak aj s USA, pretože ide o to, že boj proti COVID-19 je pre spoločné dobro ľudí a nemal by existovať nikto iný, kto by túto vojnu vyhral.“
Merkelová uviedla: „Týka sa to globálneho verejného blaha, výroby tejto vakcíny a jej distribúcie do všetkých častí sveta.“
Ramaphosa, predseda Africkej únie, varoval, že kontinent, so svojou všeobecne nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti, je „mimoriadne zraniteľný voči pustošeniu tohto vírusu a potrebuje podporu“.
Obrovský plán hospodárskej záchrany EÚ
Vedúci predstavitelia EÚ sa dohodli na stratégii vložiť stovky miliárd eur na mimoriadnu pomoc európskym hospodárstvam, ktoré koronavírus zasiahol najviac, informuje BBC.
Čítať ďalej
24 | 04 | 2020
|
Timotej Dudka