Vláda Igora Matoviča chce otvoriť diskusiu o obmedzovaní používania jedno- a dvojcentových mincí. Opatrenie by malo pomôcť znížiť náklady bankám a firmám.
Programové vyhlásenie novej vlády počíta s možnosťou zaokrúhľovania hodnoty nákupov takým spôsobom, aby došlo k obmedzeniu obehu jedno- a dvojcentových mincí. Týždenník Trend však upresňuje, že podľa Národnej banky Slovenska (NBS) vláda nemá kompetencie na to, aby najdrobnejšie mince zrušila úplne.
„O definitívnom zrušení jednocentových a dvojcentových mincí môžu rozhodnúť iba príslušné orgány Európskej únie, ktoré záväzne upravujú platnú štruktúru euromincí pre všetky krajiny eurozóny,“ dodáva pre týždenník hovorca NBS Peter Majer.
„Ako jednu z možností pre zníženie nákladov nakladania s euromincami podporujeme uvedenie zaokrúhľovania konečnej ceny nákupu na najbližší päťcent, čím by sa v praxi obmedzilo používanie týchto euromincí v obehu a tým aj ich nutnosť ich ďalšej razby,“ povedal P. Majer.
Obeh mincí v najnižšej nominálnej hodnote by sa mal obmedzovať podobným spôsobom, ako tomu bolo pri rušení mincí v hodnote desať a dvadsať halierov v období slovenskej koruny v roku 2003. Podobnú zmenu podporuje NBS aj teraz.
Týždeník Trend v tomto kontexte pripomína, že v tej dobe sa cenovky jednotlivých položiek nemenili, zaokrúhľoval sa až výsledný nákup na päťdesiat halierov. Mince s najnižšou nominálnou hodnotou totiž v praxi zvyšovali náklady na ich samotnú razbu a spracovanie.
V súčasnosti sa prejavú obdobné problémy aj pri jedno- a dvojcentových minciach. „Vzhľadom na nízku nominálnu hodnotu a náklady spojené s ich manipuláciou je ich používanie v peňažnom obehu neefektívne prakticky pre všetky subjekty hotovostného peňažného obehu,“ dopĺňa Majer.
Platí pritom, že euromincí s najnižšou nominálnou hodnotou je v obehu najviac. Spoločný podiel jedno- a dvojcentových mincí na emisie všetkých euromincí predstavoval k 31. decembru 2019 až 63 percent, upozorňuje Trend.