Ruské veľvyslanectvo nebude používať pražskú adresu Námestie Borisa Nemcova
Ruské veľvyslanectvo v Prahe začalo používať inú poštovú adresu na protest proti rozhodnutie mesta Prahy pomenovať námestie, na ktorom veľvyslanectvo sídli, po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi Borisovi Nemcovovi. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Praha premenovala Námestie Pod Kaštany na Námestie Borisa Nemcova pred dvoma mesiacmi - na piate výročie vraždy popredného ruského opozičného politika. Ruské veľvyslanectvo informovalo české ministerstvo zahraničných vecí, že novou oficiálnou poštovou adresou je Korunovační 36, predtým sídlo konzulárneho oddelenia, v rámci rozsiahleho komplexu veľvyslanectva.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí v marci kritizovala rozhodnutie mesta Praha a nazvala ho "absurdným". Podľa nej ide o miešanie sa do vnútorných záležitostí Ruskej federácie. Ruské veľvyslanectvo je so 120 zamestnancami jedno z najväčších v Prahe.
Rusko začalo trestné stíhanie kvôli odstráneniu Konevovej sochy v Prahe
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal trestné stíhanie kvôli odstráneniu sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe, informujú Hospodářské noviny.
Čítať ďalej
10 | 04 | 2020
|
Timotej Dudka
Praha nie je prvým mestom, ktoré ulicu či námestie pomenovalo po Nemcovovi. Časť ulice pred ruským veľvyslanectvom pomenoval po Nemcovovi v roku 2018 Washington. K rovnakému kroku pristúpil neskôr aj litovský Vilnius. Rovnomenné námestie má neďaleko ruského veľvyslanectva aj Kyjev.
Boris Nemcov sa stal obeťou vraždy v noci z 27. na 28. februára 2015 v centre Moskvy, neďaleko kremeľských hradieb a Červeného námestia. Jeho prívrženci sú presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou, kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina či zasahovania Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine.
Je NATO stále potrebné?
Nepochybne sa objavia ďalšie globálne výzvy, ktorým budú krajiny v priebehu času čeliť. Sedemdesiatročné NATO však nie je nástrojom na ich riešenie, píše v komentári nationalinterest.org.
Čítať ďalej
20 | 04 | 2020
|
Mário Martinka