Požiar v zóne okolo černobyľskej jadrovej elektrárne vyčíňa blízko úložiska rádioaktívneho odpadu
"Miestne úrady hlásia, že všetko je pod kontrolou, ale v skutočnosti oheň rýchlo zaberá nové územia," napísal člen štátnej rady pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemelianenko.
Požiar v uzavretej zóne vytvorenej okolo jadrovej elektrárne v ukrajinskom
Černobyle sa v pondelok popoludní dostal do vysídleného mesta Pripiať a od úložiska rádioaktívneho odpadu v lokalite Pidlisnyj, kde sa nachádza odpad z celej černobyľskej zóny, ho delia asi dva kilometre. Podľa agentúry Interfax o tom v pondelok informoval člen štátnej rady pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemelianenko.
Na svojom facebookovom konte Jemelianenko napísal, že "situácia je kritická. Zóna je v ohni. Miestne úrady hlásia, že všetko je pod kontrolou, ale v skutočnosti oheň rýchlo zaberá nové územia." Zdôraznil, že požiare trávnatých porastov v oblasti
Černobyľu hasia už desiaty deň, ale napriek práci hasičov sa plamene stále šíria v dôsledku vetra, "a teraz sa (oheň) dostal do mesta Pripiať a do nebezpečných objektov v uzavretej zóne."
V oblasti Černobyľu je 16-krát väčšia radiácia
Lesné požiare, ktoré vypukli cez víkend v zóne okolo Černobyľu, podľa úradov spôsobili prudký nárast hladiny žiarenia.
Čítať ďalej
07 | 04 | 2020
|
Mário Martinka
Podľa portálu NASA FIRMS, ktorý zhromažďuje a zverejňuje údaje o požiaroch v rôznych oblastiach sveta získané z družíc, požiar už vyčína vo vzdialenosti asi 500 metrov od nového krytu Černobyľskej jadrovej elektrárne uzatvárajúceho zvyšky budovy reaktora číslo 4 v Černobyľskej jadrovej elektrárni, ktorá bola zničená pri havárii v roku 1986. Stavba uzatvára aj pôvodný sarkofág, ktorý bol postavený okolo reaktora bezprostredne po katastrofe.
Ukrajinská služba pre mimoriadne situácie ubezpečila, že úroveň rádioaktívneho žiarenia v Kyjeve a Kyjevskej oblasti je v rámci normálnych limitov a nepresahuje prirodzené hodnoty. Požiar trávnatých porastov v uzavretej zóne okolo černobyľskej elektrárne vypukol minulú sobotu. Ukrajinské úrady následne oznámili, že úroveň radiácie v oblasti zachvátenej požiarmi je výrazne zvýšená.
Ukrajinský prezident sľúbil vedcom milión dolárov, ak vyvinú vakcínu proti koronavírusu
Zelenského žiadosť o vývoj vakcíny proti COVID-19 bola minulý mesiac zaslaná Ukrajinskej akadémii vied.
Čítať ďalej
Po havárii v Černobyľskej jadrovej elektrárni, ku ktorej došlo 26. apríla 1986, vytvorili okolo nej uzavretú zónu s rozlohou 2600 štvorcových kilometrov. Táto oblasť je neobývaná, výnimku tvorí asi 200 ľudí, ktorí sa odmietajú podriadiť príkazom úradov.
Lesné požiare v tejto oblasti sú pomerne častým javom. Niektoré z nich vypuknú, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku a niektorých ďalších bývalých sovietskych republikách, ktorá často vedie k ničivým lesným požiarom.
Ako to bude po koronavíruse: viac štátu, vyššie dane
Niektorí analytici a historici sa domnievajú, že súčasná kríza by mohla podnietiť novú éru tzv, "veľkej" vlády, v ktorej verejní činitelia kontrolujú viac ekonomických pák, píše The Wall Street Journal.
Čítať ďalej
14 | 04 | 2020
|
Mário Martinka