Európa sa pripravuje na zjemnenie karanténnych opatrení
Vlády v celej Európe začali s prípravami na zmiernenie karanténnych opatrení, ktoré obmedzujú šírenie pandémie koronavírusu na väčšine kontinentu. Očakáva sa, že obmedzenia, ktoré ochromili hospodárstvo, zostanú v platnosti ešte niekoľko týždňov.
Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Fínsko patria medzi mnohé krajiny, ktoré zriadili odborné výbory na preskúmanie postupného uvoľňovania nariadení o obmedzení pohybu v prípade niektorých podnikov a škôl, pričom sa snažia vyhnúť druhej vlne infekcií, ktoré by mohli premôcť zdravotnícke služby, píše
ft.com Španielsky predseda vlády Pedro Sánchez v sobotu predĺžil "odstávku" svojej krajiny o ďalšie dva týždne do 26. apríla, uviedol však, že zákaz, ktorý sa uložil minulý mesiac na všetku nepodstatnú prácu vrátane výroby a výstavby, bude po Veľkej noci zrušený.
„Keď máme krivku infekcie pod kontrolou, posunieme sa k novej normálnosti a k obnove našej ekonomiky,“ dodal Sánchez. „Špecifický tím epidemiológov pracuje už dva týždne na pláne na obnovenie hospodárskej a sociálnej činnosti.“
Angelo Borrelli, vedúci talianskej agentúry pre civilnú ochranu, ktorý má na starosti koordináciu národnej reakcie na vypuknutie vírusu, navrhol, že „druhá fáza“ blokovania krajiny by sa mohla začať budúci mesiac. "Nechcem uvádzať termíny, ale odteraz do 16. mája môžeme mať ďalšie pozitívne údaje, ktoré naznačujú, že môžeme obnoviť činnosti a potom začať druhú fázu," uviedol.
Minister hospodárstva Richard Sulík by uvítal otvorenie ďalších obchodov po Veľkej noci
Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka potrebuje v súčasnej situácii začať postupne uvoľňovať prijaté opatrenia a otvárať ďalšie prevádzky. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Čítať ďalej
Francúzsky premiér Édouard Philippe minulý týždeň uviedol, že proces „ukončenia domácej väzby“ nemá precedens a bude „strašidelne zložitý“ a dodáva: „Pravdepodobne nejde o "ukončenie domácej väzby", ktoré by bolo pre všetkých úplne všade.“
Dánsko, ktoré bolo jednou z prvých krajín v Európe, ktoré zastavilo činnosť a uzavrelo svoje hranice, sa minulý týždeň stalo prvou krajinou, ktorá stanovila časový rozvrh na zrušenie obmedzení.
"Ak budeme my Dáni počas nasledujúcich dvoch týždňov - po Veľkej noci - naďalej stáť spolu, na diaľku, a ak čísla zostanú stabilné a primerané, potom vláda opäť začne postupné, tiché a kontrolované otvorenie našej spoločnosti," premiérka Mette Frederiksen uviedla 30. marca.
Nemecko, kde sa v posledných dňoch zvýšila denná miera potvrdených prípadov a úmrtí na koronavírus, tiež začalo pripravovať to, čo jeden úradník nazval „postupné vyradenie“, ktoré by bolo „prijateľné z hľadiska zdravotnej politiky“. "Ale dali sme si pozor na to, čo hovoríme na verejnosti," dodal.
"Dôležitým odkazom teraz je, že nie sme vo fáze pandémie, vo fáze v ktorej môžeme ľuďom povedať, že opatrenia sa teraz môžu zmierniť," uviedol v piatok hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, Steffen Seibert.
MIMORIADNE: Premiér navrhe obmedzenie pohybu od 8. apríla do 13. apríla
Výnimkou budú o nákupy do domácnosti, cestovanie do práce, prípadne návštevu lekára. Ďalšími výnimkami bude pohreb príbuzného, starostlivosti o príbuzných či susedská výpomoc.
Čítať ďalej
05 | 04 | 2020
|
Peter Haluza, TASR
Niektorí odborníci sa však domnievajú, že pre vlády je veľkou chybou nezapájať verejnosť do diskusie o informáciách týkajúcich sa uvoľňovania obmedzení. „Aj keď je zrejmé, že nemôžeme hovoriť o tom, kedy dôjde k otvoreniu, môžeme hovoriť o tom, ako,“ uviedla Christiane Woopen, profesorka Centra pre etiku, práva, ekonomiku a sociálne vedy v Kolíne nad Rýnom, je zároveň vedeckou poradkyňou vlády Severného Porýnia-Vestfálska, najľudnatejšieho regiónu Nemecka.
„Verejnosť si to zaslúži. Berú na seba veľa ťažkostí. Musia veriť tomu, čo politickí vodcovia budú v nasledujúcich mesiacoch robiť. “
Tieto zmeny si budú vyžadovať obrovské zmeny v organizácii. Napríklad Dánsko a Belgicko uvažujú o rozdelení tried a školského týždňa na dve časti, aby sa umožnilo lepšie sociálne dištancovanie. Akékoľvek uvoľnenie obmedzení by malo byť sprevádzané postupným testovaním, uviedol Martin Lohse, profesor farmakológie na univerzite vo Würzburgu,
Aj rozsiahle testovanie Nemecka - minulý týždeň to bolo 50 000 denne - nestačí vzhľadom na populáciu Nemecka ( 80 miliónov ), uviedol. Testovanie protilátok by bolo tiež nevyhnutné, aj keď žiadny z testov, ktoré sa používajú na celom svete, nebol doteraz považovaný za dostatočne presný. Vláda potrebuje zvýšiť produkciu ochranných prostriedkov, pretože sa stále viac rozširuje nosenie tvárových masiek. Napríklad Francúzsko teraz zvažuje povinné používanie tvárových masiek.
Dôležitejšie by bolo aj dôslednejšie sledovanie prostredníctvom aplikácií pre mobilné telefóny, dodal Prof Lohse. Profesor Lohse pripustil, že obmedzené uvoľnenie obmedzení by pre verejnosť bolo viac mätúce ako inštrukcie na pobyt doma. „Transparentná komunikácia pomáha. Skutočne treba povedať ľuďom pravdu o zložitých rozhodnutiach, ale aj o nádeji.“
Britský premiér Boris Johnson hospitalizovaný
Predseda vlády Boris Johnson bol prevezený do nemocnice, čím Spojené kráľovstvo utrpelo vážnu ranu práve v čase keď sa krajina pripravuje na najhoršiu krízu koronavírusu.
Čítať ďalej
06 | 04 | 2020
|
Mário Martinka