Podľa Ústavného súdu sú vekové limity pre získanie príspevkov na osobnú asistenciu protiústavné. Rozhodnutie víta aj ombudsmanka
Vekové limity pre získanie príspevkov na osobnú asistenciu či kúpu osobného motorového vozidla sú protiústavné. Ústavný súd SR o tom rozhodol vo štvrtok 2. apríla na neverejnom zasadnutí.
Rozhodnutie v prospech ochrany práv ľudí so zdravotným postihnutím víta aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá požiadala o preskúmanie právnej úpravy ešte v septembri 2018.
Považuje ho za nesmierne dôležité pri odstraňovaní nerovnakých podmienok prístupu k rôznym príspevkom podporujúcim komplexné začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do aktívneho života spoločnosti. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Ľudia s negatívnym postojom k vakcinácii sú menej ochotní očkovať sa proti COVID-19, vyplýva z prieskumu
Ľudia, ktorí majú negatívnejšie postoje k očkovaniu, sú menej ochotní dať sa zaočkovať proti novému koronavírusu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovalo Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (CSPV SAV)....
Čítať ďalej
Legislatíva doteraz upravovala podmienky na získanie príspevkov na osobnú asistenciu alebo motorové vozidlo len v ohraničenom vekovom limite. Podľa zákona bolo možné poskytnúť príspevok na osobnú asistenciu
„najskôr od 6. roku veku do dovŕšenia 65. roku veku“. Podobne to bolo aj pri žiadosti o príspevok na kúpu auta. Dolná veková hranica síce v tomto prípade neexistuje, horná však bola rovnako stanovená na 65 rokov. V návrhu na ústavný súd ombudsmanka upozornila najmä na diskrimináciu na základe veku a nesúlad s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.
Urobila tak po tom, ako sa na ňu obrátila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská s podnetmi, v ktorých upozornila na obmedzujúce podmienky získania príspevkov.
Penta doviezla na Slovensko zdravotnícky materiál za päť miliónov eur
Penta doviezla na Slovensko zdravotnícky materiál za 5 miliónov eur. V aktuálnej dodávke sa nachádza okolo šesť miliónov rúšok, ochranné štíty a obleky pre zdravotníckych pracovníkov, respirátory FFP2, vyše 60 paliet vitamínov a potravinových...
Čítať ďalej
„Som presvedčená, že pre zabezpečenie rovnosti príležitostí a možnosti viesť plnohodnotný život je nevyhnutné, aby bola pomoc týmto ľuďom poskytovaná v čo najväčšej možnej miere. Právo osôb so zdravotným postihnutím viesť plnohodnotný život nemôže byť podmieňované vekom,“ uviedla Patakyová.
Publikovaním rozhodnutia Ústavného súdu SR stratia nesúladné časti zákona svoju účinnosť a nebudú môcť byť uplatňované voči osobám v jednotlivých prípadoch. Súčasne začne plynúť Národnej rade SR lehota šesť mesiacov, aby diskriminačné časti zákona zosúladila s ústavou a medzinárodnými dohovormi. Ak tak neurobí, tieto časti stratia svoju platnosť.
Priznávanie príspevkov nebude do budúcna vekovo obmedzené a ľudia, ktorým boli podľa terajšej úpravy žiadosti zamietnuté z dôvodu veku alebo o tieto príspevky nepožiadali uvedomujúc si zákonné prekážky, sa o ne budú môcť opätovne uchádzať.
Slovensko musí mať dostatok ihiel a striekačiek, pretože očakávaná vakcína na COVID 19 prinesie najmasívnejšie očkovanie v dejinách
Štátne hmotné rezervy aj štát ako taký sa od utorka 31.marca 2020 začal naozaj zaujímať o možnosti a kapacity firmy Chirana T.Injecta zo Starej Turej.
Čítať ďalej