Úmrtnosť na nový koronavírus je približne päťpercentná
Úmrtnosť na koronavírus SARS-CoV-2 je približne päťpercentná, konkrétne k údajom zo stredy (1.4.) ide o 4,9 percenta. Nový koronavírus má tak nižšiu úmrtnosť ako ťažký akútny respiračný syndróm SARS a respiračný syndróm na Strednom východe MERS, no šíri sa rýchlejšie. Uvádza sa to v materiáli Liekové riziko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), zverejnenom na webe ústavu.
V prípade pandémie môže vláda vyhlásiť iba núdzový stav
V prípade ohrozenia života a zdravia z dôvodu pandémie umožňuje ústavný zákon vyhlásiť iba núdzový a nie výnimočný stav. Pre TASR to uviedol docent ústavného práva Marek Domin z Katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v...
Čítať ďalej
Tvorcovia materiálu priblížili, že do konca minulého roka bolo známych šesť rodov RNA vírusov, čiže tzv. koronavírusov. Tie spôsobujú obvykle ochorenie dýchacích ciest. "Štyri z nich sa doteraz vyskytli v celom svete len na určitom území a spôsobili ochorenia o niečo ťažšie ako bežné prechladnutie," vysvetlili.
Ako ďalej priblížili, SARS sa vyskytol po prvý raz v roku 2002. Celosvetovo infikoval viac ako 8000 ľudí a úmrtnosť bola zhruba desať percent. Najviac postihnutou krajinou bola Čína. V roku 2012 sa objavil respiračný syndróm na Strednom východe MERS, postihol 2500 ľudí.
Najväčšie ohniská boli v Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch a Kórejskej republike. Aj keď počet prípadov s MERS bol v tom čase nízky, jeho úmrtnosť je približne 35 percent, čo ho podľa odborníkov zaraďuje medzi jeden z najsmrteľnejších ľudských choroboplodných zárodkov.
„Zastreľte ich!“ Filipínsky prezident odmieta tolerovať obyvateľov, ktorí nerešpektujú karanténu
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte varoval porušovateľov vládou nariadenej karantény, že by mohli byť zastrelení v prípade, že by odporovali polícii či armáde, informuje Reuters.
Čítať ďalej
02 | 04 | 2020
|
Timotej Dudka
Slovenskí odborníci pri informáciách o novom koronavíruse odkazujú na lekársky časopis The Lancet, ktorý uvádza, že úplne prvý identifikovaný pacient sa nenakazil na trhu, čo naznačuje, že vírus mohol pochádzať z iných zdrojov a na trh v čínskom meste Wuhan mohol byť prepravený.
Inkubačná doba infekcie nového koronavírusu sa pohybuje od dvoch do 14 dní. Viaceré analýzy naznačili priemernú inkubačnú dobu ako 5,1 dňa. V 97,5 percente ľudí, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia COVID-19, sa tak stalo do 11,5 dňa od nakazenia, čím sa podľa slov odborníkov zavedenie 14-dňovej karantény potvrdilo ako opodstatnené.
Ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 sa na Slovensku zaznamenalo 6. marca 2020, kedy bol potvrdený prvý prípad v Bratislavskom kraji.
V SR pribudlo ďalších 26 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 426
Na Slovensku pribudlo počas stredy (1. 4.) 26 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.
Čítať ďalej
02 | 04 | 2020
|
TASR, SITA