Pandémia zatriasla aj svadbami. (Ne)šťastným snúbencom zrušila mnohé plány
02 | 04 | 2020 I Slávka Cigáňová
Koronavírus skomplikoval svadbu mnohým snúbencom. Nazmar vyšli zálohy zaplatené vopred, spomienkové predmety s neaktuálnym dátumom aj mesiace zbytočného plánovania. Skúsenosti niekoľkých snúbencov zverejnil portál Aktuality.sk.





Magistrát mesta Žilina potvrdzuje, že napríklad 21. marca sa malo konať sedem svadieb, no boli iba dve.




Vzali sa vtedy Katarína s Ľubom, a to už za sprísnených podmienok pre šírenie sa koronavírusu. Maximálny povolený počet — 10 ľudí, prísne hygienické pravidlá, povinné je použitie ochranných rúšok, odporúčané sú rukavice. Aj prvý manželský bozk Kataríny s Ľubom bol s rúškami.

Rozhodnutie urobiť svadbu totiž padlo ešte v januári, keď o ochorení nebolo na Slovensku počuť. „Dopredu sme sa dohodli s pani matrikárkou na všetkých opatreniach. Bolo to síce kratšie, bez hudby a s menej ľuďmi, ale nevadilo mi to. Dohodli sme sa, že si povieme svoje áno, nech už je to hocijako,“ tvrdí nevesta. Svadobnú hostinu mali doma iba v kruhu tých najbližších.

Svadby podľa magistrátu presúvajú najmä tie páry, ktoré pripravovali väčšiu hostinu. Do konca apríla žiadnu novú žiadosť na mestskom úrade neprijímajú.
Zrušené, presunuté

Mnohé páry však už zaplatili zálohy v stovkách eur - za sálu, hudbu, hotel, ale aj za spomienkové predmety, ktoré im majú pripomínať ich špeciálny deň. „Máme už hotové obrúčky s vygravírovaným dátumom 18. apríla, ale plánujeme si ich ponechať ako akýsi symbol tohto obdobia, ktoré musíme spoločne zvládnuť,“ hovorí Matej. Svadbu presunuli na august. „Asi ako každého, aj nás viac trápi, že nemôžeme ísť navštíviť našich blízkych, aj keď sme zdravotne v poriadku. Nechceme nikoho ohroziť,“ dopĺňa.

Ktoré profesie odolajú koronavírusu
Aké povolania sú ohrozené a ktoré sa naopak stanú žiadané. Zisťovala Komsomolská pravda. Čítať ďalej
02 | 04 | 2020 | Preklad: Redakcia HD


Aktuality oslovili aj svadobné agentúry či prevádzkovateľov sál. Tvrdia, že ak páry termín presunú na iné obdobie, z ich strany sa na podmienkach nič nemení.

„Pri preložení termínu na iný dátum nemusíme riešiť rezervačné kaucie. Pri zrušení sa snažíme v tomto čase dohodnúť na vyčerpaní rezervačnej kaucie buď pri menšom rodinnom posedení, alebo menšej oslave. Avšak mnoho klientov jednoznačne rezervácie úplne ruší a žiada vrátenie kaucie v plnej výške,“ hovoria Monika Janíčková a Ondrej Janíček z trenčianskej reštaurácie Fatima a hotela Pod hradom.

Pre pandémiu koronavírusu im vraj do 30. marca zrušilo svadbu 30% svadobných párov. „Po 11. marci v našich reštauráciách zrušili na mesiace marec - apríl - máj - jún všetky rodinné oslavy a firemné školenia spolu aj s ubytovaním. Výška takto vzniknutej škody bude rádovo v desiatkach tisíc eur, v tomto čase už môžme povedať, že prepad tržieb budeme mať viac ako 50% oproti minulému roku,“ dopĺňajú.

Svadbu presunula aj Barbora. Veľa hostí malo byť zo zahraničia. Záloha, ktorá jej prepadla, bola približne 100 eur za starejšieho. „Sme s tým zmierení, aj keď aktuálne máme trochu obavy z toho, že keď vrchol epidémie na Slovensku bude v polke júla, aby sme svadbu neposúvali zase.“
Chaos s počtom ľudí

Faktom je, že snúbenci, ktorí sa aj rozhodnú v týchto dňoch pristúpiť k sobášu, majú stále chaos v tom, koľko ľudí sa obradu môže zúčastniť. Štát totiž nerozhodol o presne stanovenom počte. Hygienici skôr apelujú na čo najmenej ľudí. Matričné úrady či miestne fary majú vlastné pravidlá.

Pri cirkevnom sobáši sa tiež odporúča čo najmenej ľudí, je možný len krátky obrad, bez svätej omše.

 Matovičove vyhlásenia k „blackoutu“ potvrdili, že premiér je nepredvídateľný
Matovič sa podľa politilóga zatiaľ snaží vládnuť spôsobom, akým viedol opozičnú politiu. Čítať ďalej
02 | 04 | 2020 | SITA

Počet sobášov na Slovensku:





































RokPočet
201831 177
201731 309
201629 897
201528 775
201426 737
201325 491
201226 006