Firmy si majú prepad tržieb pri žiadosti o odklad preddavkov na daň z príjmu vyrátať medziročne a oznámiť to finančnej správe
30 | 03 | 2020 I SITA

 Pri žiadostiach firiem a živnostníkov o odklad platenia preddavkov dane z príjmu, v rámci opatrení na zmiernenie dopadov šírenia koronavírusu, sa bude brať do úvahy vývoj tržieb oproti rovnakému mesiacu minulého roka.


Podmienkou uplatnenia odkladu je podľa ministerstva financií medziročný pokles tržieb, príjmu, či obratu o viac ako 40 %. Finančnej správe túto skutočnosť podnikatelia oznámia formou čestného vyhlásenia. Opatrenie začína platiť od apríla 2020. Objem tržieb a porovnanie s predchádzajúcim rokom si musí urobiť každý daňovník sám.

"V prípade, že mu tržby v danom mesiaci klesli o viac ako 40 %, oznámi elektronicky formou čestného vyhlásenia finančnej správe, teda správcovi dane, že v danom mesiaci, resp. štvrťroku nebude platiť preddavky na daň z príjmu," informuje rezort financií s tým, že toto oznámenie, čestné vyhlásenie, musí urobiť v každom mesiaci, resp. štvrťroku, počas trvania mimoriadnej situácie, v ktorom chce, aby mu bolo platenie preddavkov odložené.

Má skutočne na rukách krv obyvateľov New Yorku iba Donald Trump?
30 | 03 | 2020 | Timotej Dudka


Nezaplatené preddavky bude povinný vyrovnať v daňovom priznaní za rok 2020, teda do marca 2021. Toto opatrenie sa týka všetkých podnikateľov, bez obmedzenia počtu zamestnancov, či výšky príjmu, teda tak malých firiem, SZČO, ako aj veľkých spoločností. "Tí, ktorým tržby neklesli, môžu stále využívať ustanovenie zákona o dani z príjmu, ktoré daňovníkom umožňuje požiadať správcu dane o úpravu platenia preddavkov dane z príjmu inak," dodáva ministerstvo.

Ďalším v nedeľu predstaveným daňovým vládnym opatrením v boji proti dopadom pandémie je umožnenie započítať si doteraz neuplatnené straty od roku 2014. Toto opatrenie sa podľa rezortu financií týka tých podnikateľov, ktorí podávajú daňové priznanie za rok 2019 v čase od 1. januára 2020 do 31. decembra 2020.

"To znamená, že aj daňovník, ktorý podal daňové priznanie z dôvodu hospodárskeho roku v januári, februári 2020, si môže cez inštitút dodatočného daňového priznania túto daňovú stratu douplatňovať," informuje ministerstvo. Pri umorovaní tejto straty sa postupuje tak, že ostáva v platnosti zákonný režim uplatňovania straty v minulosti, a len tá časť straty, ktorá nemohla byť uplatnená zákonným spôsobom vzhľadom na výšku základu dane v minulých rokoch, ostáva dnes ako možnosť jej jednorazového doumorovania.

Vyšetrovanie kauzy Gorila neskončilo,o znaleckom posudku polícia stále mlčí
Vyšetrovanie roky trvajúcej kauzy Gorila naďalej pokračuje aj po zverejnení nahrávky, ktorú zaslal médiám anonym v októbri minulého roku. Nahrávku mal skúmať znalec, k jeho posudku a záverom sa polícia nevyjadruje. TASR o tom informovala hovorkyňa... Čítať ďalej
30 | 03 | 2020 | TASR


V rámci prvej pomoci podnikateľom pripravil rezort financií v spolupráci so Slovak Investment Holding (SIH) tiež schému bankových záruk a úrokových dotácií pod názvom SIH antikorona záruka. SIH vyčlenil z európskych peňazí 38 mil. eur, ktoré budú tvoriť záruku za úvery poskytnuté klientom zo strany zazmluvnených komerčných bánk. Pomoc vo forme úverov na preklenutie nepriaznivého obdobia je určená pre živnostníkov a malé a stredné podniky. Klienti bánk tak budú môcť využívať zvýhodnené úvery až do výšky 1,2 milióna eur.

Celkovo banky poskytnú v rámci tejto schémy úvery vo výške viac než 80 mil. eur. Malo by ísť o maximálne 4 ročné úvery, vrátane 12 mesačného odkladu splátok istiny aj úroku. Úroková dotácia bude až do výšky 4 %, to znamená, že úroky bude znášať SIH a klient môže v prípade udržania zamestnanosti získať úver nízko-úročne až bezúročne.

Podporené podniky budú môcť úverové zdroje použiť na svoje investičné a prevádzkové náklady v záujme udržania zamestnanosti. "Prejavenie záujmu bánk o spoluprácu a dokladanie splnenia kritérií sa očakáva v priebehu apríla, následne môžu banky poskytovať SIH antikorona úvery svojim klientom," dodáva ministerstvo financií.

Nárok na stravné lístky zostáva aj pri práci z domu, ak sú odpracované viac ako štyri hodiny denne
Zamestnanci pracujúci z domu viac ako štyri hodiny počas pracovného dňa majú nárok na stravné lístky. Upozorňuje na to Igor Janok zo spoločnosti Up Slovensko. Čítať ďalej
30 | 03 | 2020 | SITA