Som za 13.dôchodok,ale možno naň pre koronakrízu nebudeme mať, vyhlásil Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) podporuje vyplácanie 13. dôchodku. Podotýka však, že je to istý nadštandard a ak by kríza okolo nového koronavírusu trvala dlhšie, v štátnej pokladnici na to nebudú peniaze.
Vyhlásil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s tým, že štát musí teraz v prvom rade pomáhať zvládnuť krízu firmám, podnikateľom i zamestnancom. Bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu a súčasný parlamentný poslanec Richard Raši (Smer-SD) vyhlásil, že Smer-SD bude trvať na tom, aby seniori dostali 13. dôchodok.
Kollár informoval, že vláda v nedeľu predstavila balík prvých opatrení na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Ide o takzvanú prvú pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom.
"Chceme pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí i podnikateľom, aby sa udržala zamestnanosť. Prichádza kríza, ktorá bude drastická aj na ekonomické zdravie štátu či peňaženky ľudí," povedal šéf parlamentu. Štát je podľa jeho slov pripravený minúť nevyčerpané eurofondy, presúvať finančné zdroje z ministerstiev, a aj sa zadlžiť, aby tak eliminoval dosahy takzvanej koronakrízy na ekonomiku.
Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár
Prijatím prísnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal predseda NáR SR Boris Kollár (Sme rodina)....
Čítať ďalej
Kollár zároveň upozornil, aby si dotknuté firmy či podnikatelia rozmysleli, či budú v prípade žiadostí o pomoc podvádzať štát. Avizuje, že po kríze budú kontroly, či boli splnené požadované kritéria. Ak nie, hovorí aj o tvrdých sankciách.
Raši podotkol, že každé prijaté opatrenie zhodnotí trh. "Čísla sú len na papieri, ukáže sa v praxi, ako fungujú," poznamenal s tým, že mu v opatreniach chýba pomoc veľkým zamestnávateľom. Opatrenia pre veľké firmy podľa Rašiho mali prísť v prvom rade, keďže napríklad automobilový priemysel ovplyvňuje slovenské hospodárstvo.
Zverejnená pomoc ekonomike je len začiatkom, vláda príde podľa Hegera s ďalšími opatreniami
V nedeľu vládou zverejnený balíček opatrení pre minimalizáciu dopadov pandémie koronavírusu na hospodárstvo je podľa ministra financií Eduarda Hegera len začiatkom.
Čítať ďalej
"Pomoc pre veľkých zamestnávateľov absentuje, alebo je nedostatočná," uviedol bývalý vicepremiér s tým, že aj malí, strední podnikatelia či živnostníci sú často viazaní na veľkých zamestnávateľov. Smer-SD podľa jeho slov podporí avizované ekonomické opatrenia, ak bude jasné, že zamestnanci nebudú prepúšťaní. Kollár tvrdí, že na pomoci pre veľké firmy sa už pracuje a má to na starosti minister hospodárstva.
Raši nerozumie, na základe čoho, štát povolil od pondelka (30. 3.) otvorenie ďalších prevádzok. "Stále nie sme v stave, že máme situáciu okolo nového koronavírusu už za sebou. Aj psychologicky to môže mať vplyv na ľudí, že sa opatrenia uvoľňujú, že koronavírus odchádza. Koronakríza ešte len príde," upozornil. Dúfa, že povolenie otvorenia ďalších vybraných prevádzok nebude mať za následok väčší počet nakazených na ochorenie COVID-19.
Kollár avizuje, že štát sprísni opatrenia, ak bude krivka nakazených narastať. Ľudí vyzval k zodpovednosti a dodržiavaniu pravidiel. Nie je podľa neho správne, ak napríklad teraz ľudia húfne chodia v Bratislave na Železnú studničku a dunajskú hrádzu. Otvorenie nových prevádzok však považuje za správny krok, ak sa ľudia budú správať zodpovedne.
O pomoc od štátu budú podnikatelia žiadať čestným vyhlásením
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak však upozornil na to, že po skončení krízy štát vykoná u podnikateľa spätnú finančnú kontrolu, či nepodvádzal.
Čítať ďalej