V priebehu posledného týždňa poslala Čína na pomoc talianom približne 300 doktorov. Lekárov posiela aj Kuba a Rusi talianov pravidelne zásobujú zdravotníckym materiálom. Nemci naopak dodávky zdravotníckeho materiálu blokujú.
Ruské letecké sily posielajú do Talianska lietadlá typu Iljušin Il-76, na palube ktorých sa nachádzajú nielen zdravotnícke pomôcky, ale aj zdravotnícki špecialisti. Rusi svoju pomoc pravidelne smerujú na taliansku vojenskú leteckú základňu Pratica di Mare, ktorá sa nachádza juhozápadne od Ríma.
Podľa dostupných informácií bolo na ruskom vojenskom letisku nachádzajúcom sa približne 31 kilometrov od Moskvy nedávno pripravených najmenej deväť lietadiel typu II-76. Jedno lietadlo pritom v prípade potreby zvládne prepraviť až 50 ton zdravotníckeho materiálu.
Rusi však okrem zdravotníckych pomôcok do Talianska posielajú aj svojich odborníkov na epidemiológiu. Medzi nimi sa nachádza napríklad aj skúsený odborník Gennadij Eremin, ktorý pôsobí ako vedecký pracovník vo výskumnom stredisku lekárskych vied v Ruskej federácii.
Nechýbajú však ani odborníci, ktorí majú bohaté skúsenosti napríklad s vývojom vakcín proti ebole či bubonickému moru.
Pomocnú ruku Taliansku pred pár dňami poskytla aj Kubánska vláda. Kuba, ktorá disponuje jedným z nalepších zdravotníckych systémov na svete, poslala na popud Talianska do Lombardie až 52 odborníkov.
Kubánski lekári v minulosti pôsobili v prvej línii aj v boji proti cholere na Haiti alebo proti ebole v západnej Afrike.
Do pomoci sa zapojila aj Čína, ktorá do najviac postihnutých oblastí Talianska poslala tím, ktorý sa skladá z približne 300 odborníkov na intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Čínska vláda však do Talianska okrem toho poslala aj pľúcne ventilátory či masky.
Zatiaľ čo Rusko, Čína či Kuba uvoľňujú svoje dostupné sily na boj s pandémiou, západné krajiny naopak ruky zdravotníkom zväzujú. Nemecko napríkla v čase núdze a krízy pri preprave zdravotníckeho materiálu cez svoje územie zadržalo kamióny so zdravotníckymi pomôckami viacerým krajinám vrátane Česka a Slovenska.
Napriek tomu, že nič nenasvedčuje tomu, že nemecké úrady v skutočnosti akýkoľvek náklad so zdravotníckymi pomôckami úplne zabavili pre vlastné potreby, dostupné informácie potvrdzujú, že na nemeckých hraniciach vznikajú obštrukcie v spojitosti s nesprávnym preclením tovaru.
Česko sa tak v čase, v ktorom by podmienky na prepravu životne dôležitých zdravotníckych zásob mali byť voľnejšie, dostalo do situácie, kedy musí zápasiť s nemeckými úradmi. Len pred niekoľkými dňami sa totiž potvrdilo, že zásielka obsahujúca 400-tisíc rúšok 8-tisíc respirátorov, smerujúca do nemocníc v Stredočeskom kraji, bola skutočne na hraniciach s Nemeckom zastavená.