Nosenie rúšok, ale aj dôsledné umývanie rúk či rôzne dezinfekčné prostriedky sú najskloňovanejšími pojmami dnešnej doby. Biológ Jeffrey Gardner pre portál sciencealert.com vysvetľuje, prečo je alkohol kľúčovou ingredienciou v rámci dezinfekcie voči koronavírusu.
Existujú však rôzne druhy baktérií a vírusov a niektoré typy sa ľahšie zabíjajú alkoholom. Napríklad baktérie E. coli, ktoré môžu spôsobiť ochorenie prenášané potravinami a iné infekcie, je možné celkom dôkladne eliminovať alkoholom v koncentráciách nad 60 percent, pripomenul Jeffrey Gardner. Rozdiely na vonkajšom povrchu rôznych baktérií však podľa neho spôsobujú, že dezinfekcia s alkoholom je proti niektorým z nich účinnejšia ako iné prostriedky. "Či už sa snažíte zabiť baktérie alebo vírusy, mnohé výskumné štúdie zistili, že na to, aby bola dezinfekcia účinná, je potrebná koncentrácia alkoholu najmenej 60 % a vyššia."
Podľa Jeffreyho Gardnera domáce dezinfekčné prostriedky na ošetrenie rúk vhodné nie sú. "Napríklad vodka má obyčajne „len“ 40 % alkoholu, čo však nie je dosť vysoká koncentrácia na efektívne ničenie mikróbov. Takisto alkohol, ktorý je súčasťou čistiacich prostriedkov, bežne používaných v kúpeľni alebo na čistenie drezu sa môže na prvý pohľad javiť ako dobrá alternatíva, ale ak ste už blízko umývadla, najlepšou voľbou bude umývanie rúk mydlom a horúcou vodou."
Biológ dopĺňa, že väčšina komerčných dezinfekčných prostriedkov na ruky je účinná aj niekoľko rokov, ak sú správne skladované. "Potrebné je, samozrejme, skontrolovať dátum expirácie. Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je to, že alkohol je prchavý, čo znamená, že v priebehu času sa pomaly vyparuje a dezinfekčný prostriedok stráca svoju schopnosť účinne ničiť vírusy a baktérie."